• Plurilingválna hodina v 9.A

• 12.10.2023

Dnes sme si s 9.A vyskúšali ako to vyzerá, keď nejakému jazyku rozumieme, ale nevieme sa ním vyjadriť. Spestrili sme si zastupovanú hodinu ruštiny anglickým jazykom.

Téma bola nakupovanie v obchode. Najprv sme si prešli potrebnú slovnú zásobu v troch jazykoch: rusky, slovensky a anglicky. Prečítali sme si dialógy v ruskom jazyku, následne sme ten istý dialóg viedli v anglickom jazyku.

Výstupom hodiny bol dialóg vedený dvojjazyčne. Predavač a kupujúci komunikovali obaja v inom jazyku. Našťastie našli spoločnú reč. :-) Na hodine vládla humorná atmosféra a žiaci si precvičili dva jazyky počas jednej vyučovacej hodiny.

HK2023

• Medzinárodný deň prekladateľov

• 30.9.2023

Medzinárodnú federáciu prekladateľov založil v roku 1953 francúzsky prekladateľ Pierre-Francois Caillé. V rovnakom roku začala FIT (Fédération Internationale des Traducteurs) oslavovať 30. september ako deň prekladateľov, pričom hlavnou myšlienkou tohto dňa bolo vyjadriť úctu prekladateľov a zdôrazniť význam ich náročnej profesie. V roku 2017 uznala aj Organizácia spojených národov 30. september ako Medzinárodný deň prekladateľov, ktorý sme sa včera na niektorých hodinách rozhodli plurilingválne osláviť.

Program sme realizovali so žiakmi 6., 8. a 9. ročníka, ktorí boli nadšení z toho, že sa mohli dozvedieť viac o prekladateľskej profesii a zároveň sa zabaviť. Pripravili sme im malý pracovný zošit, v ktorom sa zoznámili s históriou, objavili vtipné nevydarené doslovné preklady či pomocou nových tabletov, ktoré máme od štvrtku v škole k dispozícii, vyhľadávali informácie na vyplnenie kvízu.

A viete, čo je palindróm? Aj pre žiakov to bol nový výraz. Palindróm je slovo, fráza alebo veta, ktoré sa čítajú rovnako odpredu aj odzadu ako napríklad:

• kolok,
            • oco,
            • rotavátor,
            • Kobyla má malý bok.
            • Elze je zle.

Vyskúšali si spraviť palindrómy v angličtine a pozreli sme si zopár ukážok aj z iných jazykov.

Cieľom tejto aktivity bolo nielen osláviť Medzinárodný deň prekladateľov, ale aj motivovať žiakov k záujmu o jazyky a prekladateľskú profesiu. Chceli sme im ukázať, že prekladanie je dôležitá a zaujímavá činnosť, ktorá môže otvoriť mnoho dverí.

Medzi fotografiami nájdete kvíz a aj palindrómy, ktoré treba preložiť do anglického jazyka (pridali sme aj správne znenie palindrómov) a ukážku palindrómov v španielčine, taliančine, francúzštine či nemčine. Vyskúšajte si s nami umenie prekladov.

Mgr. Hana Kunovičová, Mgr. Veronika Štrbíková

HK2023