• Školský psychológ

rodičia a učitelia       pondelok 13:00 – 15:00

streda 7:30 – 9:30

žiaci                            denne podľa dohody

Konzultácie je potrebné nahlásiť si vopred osobne, prostredníctvom EduPage alebo mailu: veronika.rumancikova@zszobor.sk. Je možné ich prispôsobiť potrebám klienta (žiaka, učiteľa, rodičov).

Školská psychologička pracuje v pavilóne A, v kabinete Školského psychológa (na poschodí).

„Empatické načúvanie znamená dočasne žiť životom druhého” – Carl Rogers

„Šťastie nie je neprítomnosť problémov. Je to schopnosť sa s nimi vysporiadať.“ – Steve Maraboli

„Niektore veci si všimneme, až keď sme na ne pripravení.“

„Rozprávanie o problémoch vytvára problémy. Rozprávanie o riešeniach vytvára riešenia.“ – Steve de Shazer

Čo robí školský psychológ?

Poslaním školského psychológa  je pomôcť:

● pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov s dôrazom na duševné zdravie a osobnú pohodu

● vytvárať v škole a jednotlivých triedach atmosféru bez napätia, stresu a úzkosti

● žiakom akceptovať „inakosť“ a pochopiť to, že každý z nás je iný a dobrý v niečom inom

● budovať žiakom pozitívny vzťah ku škole a vzdelaniu

● eliminovať negatívne prejavy spávania žiakov a naopak posilniť ich silné stránky

● napomáhať vytváraniu priateľských vzťahov založených na dôvere, pomoci a spolupráci medzi žiakmi navzájom, ako aj medzi žiakmi a učiteľmi

V akých prípadoch vyhľadať pomoc školského psychológa?

Žiaci:

• ťažkosti pri učení (zhoršený prospech, problémy s koncentráciou, motiváciou)
          • adaptačné ťažkosti (problém zvyknúť si na nové školské prostredie alebo iné zmeny v živote)
          • vzťahové ťažkosti (priatelia, rodičia, učitelia, spolužiaci)
          • v otázkach osobnostného rastu (sebarozvoj, sebaspoznávanie, sebavedomie, sebaprezentácia)
          • akýchkoľvek špecifické ťažkosti a problémy (zmeny nálad a prežívania, zvládanie stresu a záťaže)

Rodičia:

• v prípade potreby poradiť sa o výchovných a vzdelávacích ťažkostiach dieťaťa

Učitelia:

• v prípade snahy o lepšie porozumenie žiakom, ich potrebám a problémom. Školský psychológ napomáha učiteľovi pri voľbe vhodného prístupu k jednotlivým žiakom, pomáha hľadať metódy pre lepšiu spoluprácu učiteľa a žiaka. Zároveň tu je pre učiteľa ako ochotný a priateľský poslucháč

Školský psychológ sa ďalej venuje:

● príprave a realizácií programov, besied, prednášok a aktivít zameraných na rozvoj osobnosti, empatie, kvalitu medziľudských vzťahov a komunikácie

● práci s triednym kolektívom s cieľom prevencie a eliminácie sociálno - patologických javov

Školský psychológ je pri vykonávaní svojej práce viazaný mlčanlivosťou a riadi sa profesijným etickým kódexom.

Etika práce školského psychológa

• Školský psychológ zabezpečuje psychologické služby na škole žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancov v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov svojich žiakov, ktorí o to požiadajú, bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, pohlavie, vek, či handicap klienta.
          • Školský psychológ dodržiava všeobecne platné ľudské práva a práva dieťaťa.
          • Školský psychológ chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby.
          • Školský psychológ uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem o dôstojnosť a osobnú integritu jedincov.
          • Školský psychológ sa vyhýba všetkým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov.
          • Školský psychológ sa zoznámi s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy na ktorej pracuje. Poznanie systému školy a jeho požiadaviek je základom, ktorý psychológovi umožňuje spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov.
          • Školský psychológ rešpektuje klientovo právo voľby a dobrovoľného vstupu do vzťahu, či účasti na psychologických službách.
          • Školský psychológ pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne, bez ohľadu na ich fyzické, mentálne, či emocionálne vlastnosti.
          • Školský psychológ informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií. Informuje ho o výsledkoch vyšetrenia a psychologických intervencií, zmenách programov, dôležitých plánovaných službách a iných relevantných informáciách.
          • Všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne dôverné.
          • Školský psychológ informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach. Je však zodpovedný za poskytnutie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých.
          • Školský psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch, alebo výsledkoch vyšetrenia. V prípade, ak chce využiť tieto informácie v prednáškach alebo publikáciách, vopred si zabezpečí písomný súhlas od klienta alebo vynechá všetky identifikačné údaje.