• Celoslovenská súťaž

Svätoplukovo kráľovstvo ožíva

Naša škola v školskom roku 2021-2022 prevzala štafetu organizovania celoslovenskej súťaže s názvom Svätoplukovo kráľovstvo ožíva.

Je to literárna, výtvarná a elektronická súťaž registrovaná MŠVVŠ SR a organizovaná na celoštátnej úrovni. Naša škola sa stáva jej vyhlasovateľom a organizátorom.

Myšlienka organizovania tejto súťaže vznikla v Základnej škole kráľa Svätopluka v Šintave, od 10.ročníka bola organizovaná Katedrou slovenského jazyka a literatúry FF UKF v Nitre a naša škola v tomto školskom roku vyhlási už jej 13.ročník.

Súťaž povzbudzuje k budovaniu národnej hrdosti a vlastenectvu, orientuje pozornosť na aktuálne témy v spoločnosti a významné historické medzníky. Súťaž pestuje vzťah k tradícii a tvorivo rozvíja kultúrne povedomie.

Má postupový charakter. Podmienkou účasti v celoštátnom kole je úspešný výber v školskom kole. Školské kolá organizujú školy, ktoré následne zašlú maximálne tri víťazné práce z jednotlivých kategórií na adresu organizátora súťaže, teda nám. Odbornú prípravu žiakov na súťaž zabezpečujú zapojené školy ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. Súťaže sa môže zúčastniť žiak/študent, prípadne kolektív autorov, ktorí napíšu poéziu či prózu na danú tému v slovenskom jazyku, vytvoria výtvarné alebo elektronické dielo. Vytvorené dielo musí mať súvislosť s cieľom súťaže a témami aktuálneho ročníka. Zaslané dielo nesmie byť do vyhlásenia výsledkov súťaže nikde publikované.

Koordinátormi tejto súťaže v našej škole sú Mgr. Jana Chlebcová, Mgr. Dominika Homzová a PhDr. Dagmar Servická.

Spracovali sme organizačný poriadok súťaže, ktorý nám už schválilo Ministerstvo školstva, oslovili sme odborníkov, ktorí budú pracovať ako členovia odbornej hodnotiacej komisie a naplánovali sme si aktivity, ktoré bude potrebné urobiť dovtedy, kým súťaž vyhlásime.

Organizovanie celoslovenskej súťaže je pre každú školu obrovská prestíž a reklama, a pre koordinátorov veľká výzva. Urobíme všetko preto, aby sme čo najlepšie uspeli a tým pozdvihli kredit našej školy. Držte nám palce!

koordinátorky súťaže:

Mgr. Jana Chlebcová, Mgr. Dominika Homzová a PhDr. Dagmar Servická