• Novinky

            • Deň starých rodičov

              8. 10. 2023

              Október je mesiacom úcty k starším a vždy druhú októbrovú nedeľu si pripomíname Deň starých rodičov. 

              Deň starých rodičov vznikol na podnet Američanky Marian Lucille Herndon McQuade - matky 15 detí a starej matky 40 detí. Oficiálne bol vyhlásený v roku 1978. 

              Október sa stal mesiacom starých rodičov symbolizujúci jeseň života. Je to čas, keď môžeme ešte viac ukázať starým rodičom našu náklonnosť a lásku.  

              ,,Starí rodičia držia naše malé ruky len chvíľu, ale naše srdce navždy.“ Buďme vďační za každú chvíľu, ktorú môžeme tráviť s našimi starými rodičmi, vážme si ich a starajme sa o nich s takou láskou, akou sa oni starali o nás a naše deti. To najcennejšie, čo im môžeme dať je spoločne strávený čas, nech im naša prítomnosť pripomenie, že sú pre nás dôležití.

              Žiaci našej školy si na hodinách v spolupráci s triednymi pani učiteľkami vypracovali rôzne pracovné listy, ktoré môžu byť aj milým darčekom pre ich starých rodičov a spoločne sme si tak pripomenuli tento výnimočný deň. 

              p.asistentky Mošaťová, Molnárová, Macháliková, Sklárová

            • 😊 Svetový deň úsmevu 😊

              6. 10. 2023

              Pri úsmeve vraj zapájame 17 svalov na tvári, pri mračení až 43 svalov. Prečo sa teda radšej neusmievať?

              Viete, že existuje svetový deň úsmevu? Každoročne pripadá na prvý októbrový piatok a jeho zakladateľom je tvorca obľúbeného „smajlíka“ Harvey Richard Ball. Tento deň sa oslavuje od roku 1999 ako symbol šťastia a dobrej vôle.

              Preto sa dnešné vyučovanie nieslo v znení piesne ÚSMEV od kapely MODUS. So žiakmi sme si na hodinách zaspievali, zatancovali, usmiali sa, ale aj počítali. Žiaci mali za úlohu zistiť koľkokrát je v piesni použité slovo ÚSMEV. Na hodine anglického jazyka sme si okrem piesne vypracovali pracovný list, kde mali žiaci preložiť slovíčka (pocity) a priradiť k smajlíkom, ktoré mali rôzne výrazy. So žiakmi druhého ročníka sme si vyfarbili smajlíkov a zaspievali. 

              Špeciálne prekvapenie si dnes pripravila pani učiteľka Evka Virágová, ktorá spolu so svojimi žiakmi z 3.B triedy zaspievala pieseň pre mladších žiakov. Ďakujeme 😊

              Žiaci 2.A, 3.B, 5.C, 6.B,7.A TRIEDY, pani učiteľka Spačková a pani učiteľka Virágová 

            • Stretnutie kolégia Zelenej školy

              2. 10. 2023

              Aj tento rok sme začali cestu stretávania sa a rozvíjania aktivít  programu - Zelenej školy. Prvé stretnutie kolégia v tomto školskom roku prebehlo na konci septembra.Privítali sme aj nových členov- štvrtákov. V októbri sa uskutoční slávnostné vyhodnotenie za minulé obdobie v Košiciach.Po jeho skončení nám doručia Diplom za oblasť Potraviny. V našich stretnutiach, ktoré budú prebiehať v nasledujúcom období, jednak chceme prehlbovať oblasti, v ktorých sme rozvíjali ciele, aktivity a zamerať sa na kontakt prostredníctvom kolégia na všetkých žiakov školy.Aby si uvedomovali dôležitosť ochrany životného prostredia, zaobchádzanie s odpadom, potravinami, energiami.Veríme, že všetky triedy sa budú zapájať a podporovať povedomie myšlienky Zelenej školy. Ďakujeme.

              Kolégium a koordinátoky Zelenej školy-E.Kozmanová a N.Bobčeková

            • ⚪ BIELA PASTELKA 2023 ⚪

              2. 10. 2023

              Biela pastelka je verejná zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. 

              Na našej škole sa zbierka uskutočnila 22. septembra 2023.

              Vyzbierali sme celkovo 461,57€ - čo bol najvyšší výnos v základnej škole v našom meste Nitra. 

              Srdečne ďakujeme každému, kto prispel, ale aj našim dobrovoľníčkam Janke a Miške. 

              Mgr. Spačková 

            • Európsky týždeň športu

              2. 10. 2023

              Posledná aktivita v rámci týždňa športu bola cyklistika.  Deti, ktoré mali možnosť prísť na bicykli do školy absolvovali počas hodín telesnej výchovy 30 km trať ZŠ Zobor – Ivanka a späť. Deti sme chceli motivovať niečím novým… Cieľom je aj vytvoriť zdravý zvyk pravidelne sa hýbať, ktorý sa môže s deťmi ťahať celý život. Počas trate žiaci spolupracovali, starší a rýchlejší čakali mladších. Myslím, že žiakom sa aktivita páčila , aj ked prišli unavení ale spokojní.

              Pružinský, Káčer.

            • Medzinárodný deň prekladateľov

              30. 9. 2023

              Medzinárodnú federáciu prekladateľov založil v roku 1953 francúzsky prekladateľ Pierre-Francois Caillé. V rovnakom roku začala FIT (Fédération Internationale des Traducteurs) oslavovať 30. september ako deň prekladateľov, pričom hlavnou myšlienkou tohto dňa bolo vyjadriť úctu prekladateľov a zdôrazniť význam ich náročnej profesie. V roku 2017 uznala aj Organizácia spojených národov 30. september ako Medzinárodný deň prekladateľov, ktorý sme sa včera na niektorých hodinách rozhodli plurilingválne osláviť.

              Program sme realizovali so žiakmi 6., 8. a 9. ročníka, ktorí boli nadšení z toho, že sa mohli dozvedieť viac o prekladateľskej profesii a zároveň sa zabaviť. Pripravili sme im malý pracovný zošit, v ktorom sa zoznámili s históriou, objavili vtipné nevydarené doslovné preklady či pomocou nových tabletov, ktoré máme od štvrtku v škole k dispozícii, vyhľadávali informácie na vyplnenie kvízu.

              A viete, čo je palindróm? Aj pre žiakov to bol nový výraz. Palindróm je slovo, fráza alebo veta, ktoré sa čítajú rovnako odpredu aj odzadu ako napríklad:

              • kolok,
              • oco,
              • rotavátor,
              • Kobyla má malý bok.
              • Elze je zle.

              Vyskúšali si spraviť palindrómy v angličtine a pozreli sme si zopár ukážok aj z iných jazykov.

              Cieľom tejto aktivity bolo nielen osláviť Medzinárodný deň prekladateľov, ale aj motivovať žiakov k záujmu o jazyky a prekladateľskú profesiu. Chceli sme im ukázať, že prekladanie je dôležitá a zaujímavá činnosť, ktorá môže otvoriť mnoho dverí.

               

              Medzi fotografiami nájdete kvíz a aj palindrómy, ktoré treba preložiť do anglického jazyka (pridali sme aj správne znenie palindrómov) a ukážku palindrómov v španielčine, taliančine, francúzštine či nemčine. Vyskúšajte si s nami umenie prekladov.

              Mgr. H. Kunovičová
              Mgr. V. Štrbíková

            • ❤️Svetový deň srdca❤️

              29. 9. 2023

               Svetový deň srdca podporujú organizácie WHO, Svetová federácia pre zdravé srdce (WHF) a UNESCO. Tento deň si pripomíname od roku 2000. Hlavnou myšlienkou je zvýšiť povedomie verejnosti a propagovať význam prevencie pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Každoročne si tento deň pripomíname 29. septembra.

              My v škole sme si Svetový deň srdca pripomenuli na hodinách slovenského jazyka a literatúry. Žiaci mali vypracovať pracovný list, kde pracovali s vecným a umeleckým textom. Prostredníctvom textov sa dozvedeli zaujimavé informácie a fakty o srdci. Naučili sa pomenovať srdce po latinsky, vymenovať časti srdca, funkcie, ale napr. aj to, že najťažšie srdce má modrá veľryba, jej srdce váži 680kg. Tvorivú chvíľku na hodine literatúry využili na písanie básni v skupinách. 

              Žiaci V.A, V.C triedy, pani učiteľka Nováková a pani učiteľka Spačková 

            • III.A a III.B- Európsky týždeň športu-turistika na Kalváriu

              28. 9. 2023

              V rámci týždňa športu si žiaci III.A a III.B triedy zvolili výstup na Kalváriu, pešo popri rieke od školy.Trasa bola spolu vyše 10 kilometrov. Počasie nám prialo, počas cesty sme pozorovali jesennú prírodu, zbierali gaštany, opakovali si dopravné značky.Spojili sme viacero vyučovacích hodín dokopy, či už prírodovedu,telesnú výchovu, aj náboženskú,etickú výchovu, samozrejme  vlastivedu- keďže Kalvária je jedným zo siedmich pahorkov Nitry.Niektoré deti, ešte neboli na Kalvárii, tak sme radi, že sa im páčilo a určite si odniesli zážitok hlavne zo samého vrchu, odkiaľ sme mali nádherný výhľad na celú Nitru.

              tr.uč.Bobčeková a E.Virágová

            • 🌏Ozónová diera 🌌

              28. 9. 2023

              V mesiaci september sme si na hodinách chémie pripomenuli Svetový deň ozónu. Vysvetlili sme si dôležitosť ozónovej vrstvy, vznik ozónovej diery a miesta, kde sa nachádza. Vysvetlili sme si vznik ozónu ako nestálejšej formy kyslíka, jeho vlastnosti a pôsobenie v stratosfére. Okrem toho sme si vysvetlili rozdiely v typoch ultrafialového žiarenia (UV-A, UV-B aj UV-C) a globálne otepľovanie vplyvom prieniku ultrafialových lúčov.

              Žiaci mali k dispozícii komentovanú prezentáciu a video, potom vypracovali projekty, kde mali aj zakresliť ozónové diery, čo sú vlastne miesta, kde je ozónová vrstva najtenšia. Zo zdrojov zistili, že najtenšia vrstva je nad Antarktídou a Arktídou. Zistili aj to, že v súčasnosti je ozónová diera menšia ako kedysi, pretože v roku 1987 podpísalo 196 štátov Montrealský protokol vďaka, ktorému sa prestalo vyrábať 96 chemických látok, ktoré poškodzovali ozónovú vrstvu. Medzi tieto látky patrí napríklad chlórfluórované uhľovodíky, halóny, tetrachlórmetán, metylbromid a ostatné zlúčeniny chlóru, brómu a fluóru. Tieto látky sa najčastejšie používali v chladiacich a klimatizačných zariadeniach ako hasiace látky a hnacie plyny.

              Väčšina našich počítačov, elektroniky je čistená rozpúšťadlami, ktoré poškodzujú ozón. Palubné dosky na automobily, izolačné peny v našich domovoch a kancelárskych budovách, vodné kotly a dokonca aj podrážky z obuvi. Kancelárie, počítačové zariadenia, vojenské základne, lietadlá a lode prevažne používajú halóny na požiarnu ochranu. Všetky typy sprejov, ako sú spreje na vlasy a inhalátory používané pacientmi s astmou, boli poháňané CFC. 

              Žiaci VIII.A a VIII.B triedy a pani učiteľka Spačková

            • Európsky týždeň športu

              28. 9. 2023

              23. - 30. september patrí Európskemu týždňu športu, kedy sa snažíme deti nabádať k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu. Aj tento rok sme sa zapojili do podujatia rôznymi aktivitami, ktoré sú menej tradičné počas roka. Jednou z aktivít bolo aj roztancovanie celej školy počas veľkej prestávky. O tanečnú prestávku sa nám postarali dievčatá a chlapci zo 7.B triedy za čo im ďakujeme. 

              Pružinský, Káčer

            • Európsky týždeň mobility v ŠKD

              28. 9. 2023

              ​​​​ETM prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. 

              Téma ročníka Európskeho týždňa mobility (ETM) 2023 je ŠETRI ENERGIU. Táto téma sa zameriava na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy s cieľom dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu.​​​​​​​

              Aj my v ŠKD sme si pripomenuli význam a dôležitosť ETM. V jednotlivých oddeleniach sme pripravili deťom zaujímavé aktivity na tému doprava a ekologická doprava. Deti vyrábali značky, riešili dopravné kvízy, navrhovali dopravné prostriedky chrániace naše životné prostredie, zahrali si dopravné hry,  a na záver sme si dali kolobežkový maratón.

              p.vych. A. Ölvecká

            • Európsky deň jazykov 2023 v Trnave

              27. 9. 2023

              Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v spolupráci s mestom Trnava a ďalšími participantmi zorganizovali 26. septembra 2023 jazykový festival, ktorého sa zúčastnili všetky tri piate triedy našej školy. Počas dopoludnia sa žiaci mohli hravou formou zoznámiť s pätnástimi tradičnými i menej tradičnými jazykmi sveta, medzi ktorými boli okrem slovenského jazyka aj ďalšie európske jazyky ako angličtina, nemčina, španielčina, francúzština, írčina či ukrajinčina. Nechýbala však ani japončina, latinčina, esperanto, slovenský posunkový jazyk a programovací jazyk. Úlohou žiakov bolo plniť v jednotlivých stánkoch úlohy, za ktoré dostali pečiatky do tzv. jazykového pasu. Po získaní 10 pečiatok si mohli vybrať malú odmenu. Prialo nám aj počasie a spoločný deň sme si všetci užili.

              Mgr. H. Kunovičová
              Mgr. V. Štrbíková
              Mgr. P. Spačková
              Mgr. B. Nováková

            • With Education to Plurilingualism

              26. 9. 2023

              Dňa 26.9.2023 sme spolu s oslavou Európskeho dňa jazykov oslavovali a implementovali aj novinku na našej škole a to plurilingvizmus, t.j. prepájanie viacerých jazykov naraz, ktorý je výstupom projektu Vzdelávaním k viacjazyčnosti: 2022-2-SK01-KA122-SCH-000095283. Pedagógovia pripravili multijazyčné aktivity a hry pre žiakov na tému VODA. Učitelia prepojili štyri jazyky, ktoré sa učia na našej škole a to anglický, nemecký, ruský a taliansky. Boli pripravené aktivity ako: 

              • plurilingválny twister,
              • viacjazyčné stolové hry,
              • plurilingválne kartové hry,
              • kolobeh vody v prírode,
              • priraďovanie zvierat v štyroch jazykoch,
              • hra KAHOOT s 20timi otázkami na tému voda, život, príroda a iné. 

              Žiaci perfektne prepájali svoje vedomosti a v daných hrách sa im veľmi darilo, a tým boli ešte viac motivovaní k objavovaniu krás jazykov. Najväčší úspech z hier mal multijazyčný twister. 

              Ďakujeme pedagógom, ktorí sa podieľali na príprave plurilingválnych hier:

              Mgr. Šimková, PhD., Mgr. Sviteková, Mgr. Chlebcová, Mgr. Spačková, Mgr. Bobčeková, Mgr. Štrbíková, Mgr. Kunovičová, PhDr. Pokoraczká.

            • Týždeň mobility 2023 po anglicky :)

              26. 9. 2023

              V týždni od 25.9 prebieha Týždeň mobility, a tak sme našich žiakov aktívne zapojili a prepojili predmet anglický jazyk a telesná výchova. Žiaci si rozhýbali svoje telo a zároveň si cvičili komunikáciu v anglickom jazyku. Na stanovištiach si mohli zahrať hokej, basketbal a americký futbal, ktoré boli komentované po anglicky. Zároveň si žiaci otestovali vedomosti v spájacej aktivite, v ktorej mali určiť mená známych basketbalistov. Mladší žiaci boli odmenení sladkosťou alebo nálepkou. 

              Opäť sme moderne prepojili medzipredmetové vzťahy a spojili príjemné s užitočným. 

              Mgr. Šimková, PhD., Mgr. Sviteková. 

               

            • OSLAVA EURÓPSKEHO DŇA JAZYKOV 2023

              26. 9. 2023

              Deň 26. september sa každoročne nesie v duchu jazykov. Tento rok sme ho opäť oslávili v plnej paráde. Vybraní žiaci druhého stupňa v spolupráci s učiteľmi cudzích jazykov, si pripravili množstvo zaujímavých a interaktívnych aktivít pre žiakov mladších ročníkov. Školská jedáleň žila štyrmi jazykmi-angličtinou, nemčinou, ruštinou a taliančinou. Všetci žiaci mali možnosť otestovať si v praxi svoje vedomosti z daných jazykov na jednotlivých stanovištiach. 

              Stanovištia boli rôznorodé a žiaci mali možnosť ochutnať:

              1. pravý britský čaj s mliekom, 
              2. získať info o anglicky hovoriacih krajinách,
              3. vylúštiť rôzne rébusy,
              4. poskladať puzzle vo viacerých jazykoch,
              5. napísať si svoje meno v azbuke,
              6. vyfarbiť matriošky,
              7. uhádnuť hádanky,
              8. pospájať farby, zvieratá, pozdravy a mnohé iné aktivity. 

              Popri všetkých aktivitách prebiehala aj výstava kníh a cudzojazyčných materálov.

              Úspešní žiaci boli odmenení sladkosťou alebo nálepkou. 

              Ďakujeme našim šikovným žiakom za pomoc pri príprave tohto výnimočného dňa a veríme, že ste si ho všetci tak super užili ako my. Reportáž z tohto dňa si môžete pozrieť v piatok na TV Nitrička, bude aj na stránke školy. 

              Mgr. Šimková, PhD, Mgr. Sviteková, Mgr. Chlebcová, PhDr. Pokoraczká.

            • Čo to bolo Sťahovanie národov alebo kedy končí starovek a začína stredovek?

              26. 9. 2023

              Na hodinách dejepisu nás so siedmakmi čaká veľký tematický celok venovaný obdobiu stredoveku. Ešte predtým však ako sa naplno začneme venovať životu našich predkov Slovanov po príchode do Karpatskej kotliny, čiže aj na územie dnešného Slovenska a postupne témam ako Samova ríša, Nitrianske kniežatstvo, Veľká Morava a Uhorské kráľovstvo - čo boli všetko významné štátne útvary a sú tak pevnou súčasťou našich dejín - sme si priblížili ako vyzerala Európa na konci staroveku a začiatku stredoveku...​​​​​​

              Interaktívnym, zaujímavým spôsobom a zapojením kritického myslenia sme si so žiakmi pomocou zbierky verných replík hmotných prameňov, ktoré pochádzajú z prvých storočí po Kristovi a našli ich archeológovia na území bývalého Československa, priblížili Dobu rímsku i časy našich slovanských predkov.. Žiaci tak sami mohli najlepšie vidieť a predstaviť si na konkrétnych príkladoch ako naši predkovia zdobili keramiku, či aké nástroje používali v bežnom každodennom živote ako je hrot kopije, britva a pod. 

              Pomocou dejepisnej mapy Európy v 7. až 10. storočí sme si zase vysvetlili čo bolo to známe Sťahovanie národov, kedy kočovní Huni vpadli do Európy z ázijských stepí, pod ich tlakom sa dali do pohybu aj iné národy za hranicou Rímskej ríše, ktorá napokon pod sériou týchto a ďalších vážnych problémov napkoniec aj v roku 476 definitívne zanikla.. To bol koniec staroveku - antiky a začiatok obdobia, ktoré nazývame raný stredovek..

              Na príklade významných dejinných udalostí a následnej diskusie si tak najlepšie vieme predstaviť a vysvetliť aj také pojmy ako je migrácia a pochopiť to aj na súčasné pomery, kedy Európa bojuje s vlnami migrantov.. Príklady z histórie nás však učia, že aj taká - pre nás súčasníkov problematicky vnímaná - migrácia je súčasťou ľudskej spoločnosti už od nepamäti a stála za pádom a zánikom i veľkých a mocných svetových ríš a zároveň za vznikom nových štátnych útvarov ako boli po zániku Rímskej ríše Franská a Byzantská ríša, ale neskôr aj Samova ríša, Veľká Morava, či Kyjevská Rus a mnohé ďalšie..

              Sťahovanie národov sa nám ľuďom dnešnej doby zas najčastejšie vybavuje pri letnom cestovaní na prázdniny alebo dovolenku v podobe preplnených diaľnic a dovolenkových destinácií, takže keď sa nad tým zamyslíme všetko sú to pojmy a javy, ktoré navzájom súvisia až sa nestačíme diviť.. Práve na takýchto situáciách môžu aj naši žiaci názorným spôsobom porozumieť medzipredmetovým vzťahom a súvislostiam medzi dejepisom a geografiou, ale aj medzi minulosťou a súčasnosťou..

              Mgr. Martin Bogyo

            • Spomienky na leto klubákov z 2.B

              25. 9. 2023

              Pomaly sa končí prvý školský mesiac, teplý a slnečný september,  no ešte stále nás hreje pocit  z našich úspechov počas  prázdnin, o ktoré sa radi  s Vami podelíme.

              V  júli nás časopis  Šikovníček  v súťaži: KUK DO NOVEJ KNIŽKY odmenil novinkou o zaujímavostiach života psích kamarátov.

              Koncom augusta šikovníci z redakcie splnili sľub a zverejnili na sociálnych sieťach náš sen o lete v podobe lodí, lodičiek, parníkov a všetkého, čo patrí k prázdninám pri vode.

              Myslíme si, že sa nám toho ako prvákom podarilo viac ako sme dúfali a veríme, že sa nám bude dariť aj naďalej prezentovať naše tvorivé aktivity za bránami našej školy.

              Vaši šikovníci druháci

              vych. Vörösová                                                                                                                    25.9.2023

            • „Máš dosť životov?"

              18. 9. 2023

              ​​​​​Minulý týždeň v pondelok 11.09.2023 sa naša škola zapojila do preventívnej kampane organizácie Ipčka „Máš dosť životov?".

              Žiaci 8. a 9. ročníkov ráno vošli do tried cez nálepky s QR kódom a na lavici si každý žiak našiel vizitku s rovnakým vizuálom. Cez QR kód sa dá dostať na stránku www.ipcko.sk/mas-dost-zivotov/

              V nedeľu 10.09. sme si symbolom bodkočiarky pripomínali Svetový deň prevencie samovrážd. Symbol ; nám má pripomínať, že každý príbeh môže mať pokračovanie. Ipčko chcelo touto kampaňou povedať mladým, že POMOC EXISTUJE a nie sú v tom sami.

        • Prihlásenie

      • Zvonenie

        Štvrtok 9. 5. 2024
      • Počítadlo návštev

        Počet návštev: 288109