• Svetový deň srdca ❤️

27. 9. 2024

Dnes sme si v škole pripomenuli Svetový deň srdca. So žiakmi šiesteho a ôsmeho ročníka sme si povedali, čo je pre naše srdce prospešné a čo naopak škodlivé. Skúsme pekné dni využiť na pobyt na čerstvom vzduchu, prípadne športovať vonku a dopriať si kvalitný spánok. Tieto a ďalšie tipy nájdete aj na nástenke v pavilóne B. Na záver pár zaujímavostí a faktov o srdci:

❤️Ženské srdce bije rýchlejšie než mužské srdce.

❤️Smiech zvyšuje prietok krvi v tele až o 20 % a uvoľňuje cievy.

❤️Nedávne štúdie dokázali, že keď zbor spieva, srdcový rytmus jeho členov sa synchronizuje.

❤️Počet infarktov vrcholí 24. decembra. Nasleduje 26. december a 1. január a najpravdepodobnejší čas infarktu je v pondelok ráno…

❤️Najťažšie srdce má modrá veľryba. Jej srdce váži 680 kilogramov!

Žiaci 6.A, 8.B triedy a Mgr. Spačková

• Návšteva z Kroměříža

26. 9. 2024

Dnes bol v našej škole výnimočný deň, ešte sme taký nezažili. Prišli nás navštíviť deti a učitelia z partnerskej Základnej školy Oskol v Kroměříži. Privítali sme 31 detí a 7 učiteľov. Poukazovali sme im náš veľký areál, budovy, triedy, ale hlavne sme sa spoznávali navzájom. Deti v 3. triede im pripravili aj kultúrny program, zavítali sme na vyučovacie hodiny a vymenili si skúsenosti so školou. Vznikli celkom družné debaty medzi našimi a českými deťmi. V telocvični sme návštevu zapojili do hier, kvízov, rébusov a hlavolamov v rámci Dňa EU jazykov, ktorý v tento deň u nás prebiehal. Po výbornom obede v našej jedálni sme pokračovali v programe - presunuli sme sa cez hradný kopec do Diecézneho múzea, do chrámu sv. Emeráma a v areáli hradu sme poobdivovali výhľady na našu peknú Nitru. Naši priatelia z Českej republiky prežili pekný deň aj vďaka Vám - našim deťom a našim vyučujúcim.

Mgr. Jana Chlebcová

26. 9. 2024

Dňa 26. septembra sme v našej škole s veľkým nadšením oslávili Európsky deň jazykov. Tento rok sa podujatie konalo v telocvični, kde si každý jazyk, ktorý sa u nás vyučuje, pripravil rôzne aktivity pre žiakov. Naši študenti mali možnosť zapojiť sa do aktivít v anglickom, slovenskom, talianskom, nemeckom a ruskom jazyku, či ochutnať pravý anglický čaj s mliekom.

Každý jazykový stánok ponúkal zaujímavé úlohy a hry, ktoré mali za cieľ nielen zabaviť, ale aj vzdelávať. Žiaci za splnenie úloh získavali pečiatky do svojho jazykového pasu. Po nazbieraní piatich pečiatok ich čakala sladká odmena, čo motivovalo všetkých k aktívnej účasti.

Naše podujatie obohatili aj učitelia a žiaci z našej partnerskej školy z Kroměříža, ktorí sa s radosťou zapojili do všetkých aktivít. Ich prítomnosť pridala podujatiu medzinárodný rozmer a umožnila našim žiakom komunikovať a spolupracovať s rovesníkmi z inej krajiny.

Európsky deň jazykov bol skvelou príležitosťou na to, aby sme si uvedomili dôležitosť jazykovej rozmanitostipodporili učenie sa cudzích jazykov. Veríme, že tento deň inšpiroval našich žiakov k ďalšiemu štúdiu jazykov a k objavovaniu nových kultúr.

Tešíme sa na ďalšie podobné podujatia a ďakujeme všetkým, ktorí sa na organizácii tohto dňa podieľali!

vyučujúce jazykov

• EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY v ŠKD

25. 9. 2024

V dňoch 16.9 -20.9. pri príležitosti EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY sme sa v školskom klube zamerali na dopravu. V každom oddelení deti hovorili o dôležitosti kampane Európskej komisie na zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobility.

Deti riešili dopravné pracovné listy, čítali rozprávky o dopravných značkách, kreslili rôzne druhy dopravy, navrhovali dopravné značky, hrali dopravné pexeso, riešili kvíz s dopravnou tematikou, tvorili básničky, hovorili o dôležitosti ochrany pred dopravnými nehodami využívaním bezpečnostných prvkov a veľa iných aktivít. Niečo sme sa naučili, niečo sme si zopakovali ale hlavne sme sa zabavili.

Prácami sme si vyzdobili našu školu, a niečo pre Vás sme nafotili.

Bezpečnú cestu!

p. vych.A.Ölvecká

• Plávanie II.A

24. 9. 2024

V dňoch od 17.9. - do 20.9. II.A absolvovala plavecký kurz pod vedením skúsených trénerov z plaveckej školy Delfín, na ktorom si zdokonaľovali techniky plávania, hrali sa hry vo vode a na záver si zmerali sily v bazéne na čas v disciplínach: kraul, prsia, znak na 25 metrov. Deti boli odmenené diplomami a lízankami.

Pedagógovia: Macháliková Michaela, Bojnanská Jana

• ⚪ Biela pastelka 2024 ⚪

20. 9. 2024

Dnes 20. septembra 2024 sa na našej škole uskutočnila zbierka Biela pastelka. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.

Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí prispeli do tejto zbierky. Poďakovanie patrí aj Eliške a Táničke z 8.B triedy, ktoré ako dobrovoľníčky navštívili všetkých, ktorí chceli prispieť.

Mgr. Spačková

• Slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025

3. 9. 2024

Klopi, klopi brána,

otváraj sa zrána,

idú deti ako smeti,

do školičky každé letí.

Klopi, klopi brána,

otváraj sa zrána.

A prišiel 2. september. Čas letných prázdnin sa týmto dňom definitívne skončil, a tak učitelia a žiaci sa po tomto krásnom čase znova stretli. Každý mal možnosť užiť si radostné chvíle v kruhu najbližších, oddýchnuť si od školských povinností a načerpať nové sily pre úspešné zvládnutie úloh v novom školskom roku 2024/2025.

Milými slovami sa nám prihovorila p. riaditeľka A. Ďurišová a hostia p. M Hatala - člen Rady školy a p. Asztalos - zástupca Rady rodičov.

Program nám spestrili príjemnými melódiami žiačky 5.B Jazmínka a Vaneska Dudové.

A tak Vám všetkým prajeme školský rok  plný zážitkov a úspechov!

p.vych. A Ölvecká

Nedeľa 27. 10. 2024