Dňa 14.11.2022 sme my zástupcovia žiackeho parlamentu odovzdali Vaše príspevky pre zvieratká žijúce v útulku.
Veľmi pekne ďakujeme za všetko, čím ste prispeli a vážime si Vaše príspevky.
žiacky parlament
Dňa 14.11.2022 sme my zástupcovia žiackeho parlamentu odovzdali Vaše príspevky pre zvieratká žijúce v útulku.
Veľmi pekne ďakujeme za všetko, čím ste prispeli a vážime si Vaše príspevky.
žiacky parlament
V rámci tém z EAP Zelenej školy- Potraviny, budeme realizovať, hlavne keď máme obedy, ktoré sa dajú dať do desiatovníkov akciu, ktorá je zameraná na zníženie plytvania s potravinami.Čo najmenej jedla, aby deti z obedov vyhadzovali, odnášali ako nedojedené. Od vedúcej jedálne Zitky, vieme, že sa veľmi zlepšilo stravovanie, teda plytvanie s jedlom.Denne sa vynesie na špeciálne separovanie, likvidovanie zvyškov jedál okolo 60 kg.V minulosti to bolo aj dvakrát viac.Pritom stravníkov máme vyšší počet.Dnes si žiaci prvého stupňa v desiatovníkoch zobrali koláče, ktoré si doma môžu dojesť, alebo im pomôžu iní členovia domácnosti.A v škole sa nevyhodilo toľko jedla.
Ďakujeme za spoluprácu paniam vychovávateľkám, za ochotu nám pomôcť.
Kolégium Zelenej školy a koordinátorky E.Kozmanová a N.Bobčeková
zDňa 14.11. 2022 sa na našej škole konalo školské kolo Olympiády z anglického jazyka. Žiaci 5. - 9. ročníka si zmerali svoje vedomosti v dvoch kategóriách.
Žiaci 5.-7. ročníka súťažili v kategórii 1A a víťazmi sa stali:
1. miesto - Gabriel M. Furka, 6.A
2. miesto - Karol Janovič, 5.A
3. miesto - Linda Stará, 7.A
Žiaci 8. - 9. ročníka súťažili v kategórii 1.B a víťazi sú:
1. miesto - Timotej Pavolko, 9.A
2. miesto - Natália Barátová, 8.B
3. miesto - Hanka Ižoldová, 8.A
Úspešnými riešiteľmi školského kola 1B sú: Alexandra Dubiňáková, 8.A, Tomáš Jurišič, 8.A, Eric M. Karabinoš, 9.A, Lucia Mačurová, 8.B, Ján Plandora, 9.A, Marián Volek, 8.B.
Všetci súťažiaci boli úplne úžasní, predviedli perfektné vedomosti z anglického jazyka v časti gramatika, slovná zásoba, čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením a v ústnej časti - opis obrázka a dialóg.
Sme veľmi hrdé, že máme takýchto šikovných angličtinárov. Tešíme sa obrovskému záujmu o anglický jazyk a naďalej budeme podporovať rozvoj jazykových kompetencií našich žiakov. Pekné ceny našim víťazom venovala n.o. Úsmev ako dar.
komisia: Mgr. Zuzana Šimková, PhD., Mgr. Sviteková, Mgr. Ráciková, Mgr. Darnadiová
V týždni od 7.11- 11.11.2022 prebiehala u nás na škole celoslovenská informatická súťaž i Bobor. Z vyše 100 prihlásených žiakov máme veľa úspešných riešiteľov v jednotlivých kategóriách.
Kategória Kadet 8. - 9. ročník
Ema Ťapušíková, 8.B, Tomáš Kémeny, 8.B, Nina Sklenková, 8.A, Nela Hrebíková, 8.B, Ivan Lenďák, 8.A, Gkortsilas Alexandros, 8.B, Fabian Richard, 8.A, Kladivík Andrej, 9.A, Ižoldová Hana, 8.A
Kategória Benjamin 6. – 7. ročník
Eliška Lomnická 6.B, Flavia Mrázová 6.A, Michal Valíček 6.B
Kategória Drobec 2.- 3. ročník
Filip Kotrusz 3.B, Marco Gduľa 3.B
Kategória Bobrík 4.-5. ročník
Mia Antónia Králová, 5.B, Šimon Mikuláš, 5.C, Martin Vondrák, 5.B, Lea Galová, 5.A, Šimon Gálik, 5.B, Karol Janovič 5.A, Agáta Kurucová, 5.A
Všetkým úspešným riešiteľom srdečne gratulujeme!!!
Mgr. Sviteková, Mgr. Kunovičová
V rámci posledného dňa tematického týždňa "Svätoplukove dni" zameraného na objavovanie a spoznávanie našej významnej histórie a stále živého odkazu Nitrianskeho kniežatstva a Veľkomoravskej ríše na našom území sa žiaci VI.B triedy spolu s pánom učiteľom Mgr. Martinom Bogyom a pani učiteľkou Mgr. Jankou Košútovou zúčastnili aj na Dni otvorených dverí v Archeologickom ústave SAV v Nitre.
Ukázalo sa, že návšteva v Archeologickom ústave bol naozaj skvelý nápad – bolo to poučné, zážitkové a zábavné.. Naši žiaci sa tu mohli bližšie a na konkrétnych príkladoch dozvedieť zaujímavou formou viac o pracovných metódach archeológov pri ich bádateľskej činnosti i rôznych hmotných prameňoch, ktoré nachádzajú na archeologických náleziskách – lokalitách.. Mohli sme si vyskúšať napr. lepenie črepov z viac ako 3500 rokov starej nádoby, ktorú používali na našom území ešte ľudia Doby bronzovej.. Učili sme sa spoznávať anatómiu človeka pomocou ukážok kostí, vyhrabávať zvieracie kosti z piesku pomocou archeologických nástrojov, ale aj drviť obilie na múku kameňmi ako to robili pravekí roľníci.. Popritom sme ochutnali skvelé sušienky s logom Archeologického ústavu a po celý čas sme sa mohli pýtať všetko čo nás zaujímalo priamo bádateľov na slovo vzatých, ktorí nám s radosťou vysvetlili a porozprávali rôzne zaujímavosti z našej minulosti...
Keďže so šiestakmi sme na dejepise preberali obdobie pravekých roľníkov a pastierov a aktuálne sa venujeme už časom používania prvých kovov, Dobe medenej a bronzovej, naši žiaci tak mali možnosť - aj vďaka zážitkovým workshopom, ktoré si pre nás pripravili archeológovia - ešte lepšie spoznať okrem témy Svätoplukových dní aj každodenný život našich pravekých predkov a zažiť tak kus živej histórie aj na vlastnej koži, a to je na tom úžasné...
Na záver ešte spoločná fotka s originálnou archeologickou výstavkou v pozadí.. potom ešte krátke občerstvenie a cesta späť do školy, kde sme naše Svätoplukove dni mohli spolu so žiakmi úspešne a spokojne ukončiť.
Mgr. Martin Bogyo a Mgr. Janka Košútová
Dnešný, v poradí už štvrtý deň, v rámci nášho tematického týždňa pod názvom Svätoplukove dni sa niesol v znamení zážitkovo-spoznávacej dejepisnej exkurzie žiakov celého 5. ročníka na Nitriansky hrad.. Podujatia, pod vedením pána učiteľa Mgr. Martina Bogya, ktorý bol zároveň aj odborným sprievodcom a lektorom sa spolu zúčastnilo 58 žiakov V.A, V.B a V.C triedy spolu s pani učiteľkami. S našimi žiakmi sme si najprv povedali o Pamätníku Milénium, na hrade sme navštívili vzácnu starobylú nitriansku Katedrálu-Baziliku Sv. Emeráma, zastavili sme sa a spoločne odfotili aj pri žehnajúcej monumentálnej soche pápeža Sv. Jána Pavla II.
Na záver sme si prezreli aj expozície Diecézneho múzea, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku a žiaci sa tak mohli bližšie zoznámiť so vzácnymi exponátmi našej významnej veľkomoravskej histórie - najmä písomnými prameňmi v hlaholike, cyrilike a latinčine, ale aj s hmotnými prameňmi ako je kópia jedinečného bronzového zvonu z 9. storočia, ktorý archeológovia objavili na hradisku Bojná-Valy a našli sa len tri takéto vzácne zvony v Európe, z toho jeden práve na území Slovenska..
Vďaka návšteve Nitrianskeho hradu sme sa tak mohli preniesť do dávnych čias Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy, keď sa tu formovali naše dejiny - v Nitrave vládli kniežatá Pribina, Rastislav i Svätopluk.. bol tu postavený a vysvätený prvý a najstarší kresťanský chrám na našom území za vlády kniežaťa Pribinu už okolo roku 830.. Neskôr, keď na naše územie prišli vierozvestovia, bratia Sv. Konštantín-Cyril a Sv. Metod, priniesli našim predkom prvé písmo - hlaholiku, kresťanskú vieru, vzdelanie i kultúru v reči ľudu - čiže v staroslovienčine.. Za pôsobenia arcibiskupa Metoda na Morave boli zas položené základy Nitrianskeho biskupstva - najstaršieho v strednej Európe, ktoré po toľkých storočiach pretrvalo dodnes a stále funguje.. Napokon Nitriansky hrad je skutočným živým a obývaným hradom aj v súčasnosti, o čom sa žiaci aj sami mohli presvedčiť..
Veríme, že nadobudnuté poznatky našich piatakov obohatili, prehĺbili v nich záujem o spoznávanie našej zaujímavej histórie a budú im dobrou motiváciou a inšpiráciou aj pri tvorbe vlastných výtvarných, či literárnych prác v rámci našej súťaže "Svätoplokovo kráľovstvo ožíva".
Mgr. Martin Bogyo, Mgr. Paulína Spačková, PhDr. Laura Križovičová Pokoraczká a Mgr. Zuzana Šimková, PhD.
Prepojenie teórie s praxou je neoddeliteľnou súčasťou vyučovacieho procesu. Na hodine anglického jazyka s triedou 7.A sme sa preniesli do vesmírneho priestoru plného fantázie a kreativity. Žiaci si pripravili projekty o svojej vysnívanej planéte, ktoré prezentovali krásne plynulou angličtinou. Zároveň sme sa naučili dôležité fakty o jednotlivých planétach slnečnej sústavy po anglicky a ako bonus sme si zaspievali aj catchy pieseň. Viď.video🤗
Mgr. Šimková, PhD.
Dnes 9.11. 2022 nás navštívil pán Peter Bakay, grafológ, ktorý pracuje v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. V štvrtom ročníku deťom ukázal vývoj písma a jeho podoby. Deti sa dozvedeli ako sa na naše dávne územie Veľkej Moravy dostala hlaholika, ako vyzerali písmená a aké ďalšie typy písma sa z nej vyvinuli. Mali možnosť si precvičiť rôzne zaujímavé tvary starodávnych písmen.
Chlebcová, Homzová, Servická
Aj naša škola bude dňa 18.novembra 2022 súčasťou deviateho ročníka podujatia „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť!“
Mgr. Sandra Jakubíková
V dnešný deň (8.11.2022) sa žiaci 7. a 8. ročníka ocitli v časoch dávno-minulých. V našej škole sa uskutočnilo Stretnutie s Veľkou Moravou. Bola to perfektná interaktívna prednáška a workshop, ktorú viedol Dr. Matej Šiška, známy ako knieža Slavobor Nitriansky. Priblížil nám život ľudí v tých časoch, odevy, zbroj aj rôzne nástroje a predmety potrebné na prežitie a obživu. Žiaci mohli všetko vyskúšať a detailne popozerať. Dúfam, že takáto inšpirácia prinesie mnoho nápadov pri tvorbe diel hodných súťaženia.
Pripravili: M. Bogyo, D. Servická, D. Homzová, J. Chlebcová
Milí žiaci,
žiacky parlament Vás prosí o to, aby ste nám vymysleli logo, pod ktorým budeme môcť pôsobiť na škole.
Vaše návrhy môžete odovzdať buď členom žiackeho parlamentu alebo pani učiteľke Štrbíkovej do 16.11.2022.
Najkrajšie logo bude odmenené.
Ďakujeme :-)
členovia ŽP
Milí žiaci,
povzbudzujeme Vás, aby ste sa zapojili do prebiehajúcej súťaže O najkrajšiu jesenne vyzdobenú triedu. Ešte máte niekoľko dní.
Žiacky parlament už hodnotí triedy :-)
Samozrejme naj trieda získa aj nejaké odmeny :-)
Váš žiacky parlament :-)
Žiacky parlament v spolupráci s mestom Nitra vyhlasuje zbierku pre psíkov v útulku. Prispieť môžete od 9.11.2022 do 16.11.2022. Svoje príspevky môžete odovzdať členom žiackeho parlamentu alebo úpani učiteľke Štrbíkovej.
Ďakujeme vopred za Vašu pomoc!
Pomôžme spolu tým, ktorí si sami nedokážu pomôcť!
žiacky parlament a p.uč.Štrbíková
V 9. ročníku na hodine matematiky sme začali preberať Pytagorovu vetu. Na lepšie pochopenie dôkazu PV sme si na prvých hodinách ukázali rôzne dôkazy PV a taktiež sme si zaspievali aj pesničku k PV. Ak si chcete vypočuť a zaspievať si s nami prikladám link: 30 Panen a Pythagoras - YouTube.
Pre spestrenie vyučovacieho procesu na hodine matematiky som žiakom zadala domácu úlohu, žiaci mali vytvoriť vlastný dôkaz PV a na hodine matematiky ho mali aj dokázať. Hodina bola zaujímavá, žiaci sa pekne realizovali. Dúfam, že pri riešení príkladov na PV budeme vedieť vetu vždy využiť správne.
Mgr. Dominika Homzová spolu s 9.A
Dňa 7. 11. 2022 sme privítali úžasnú návštevu z Brazílie. Pani Furka so svojimi rodinnými príslušníkmi viedla besedu o svojej rodnej krajine, zvykoch, tradíciách, typických jedlách a spomenula veľmi veľa ďalších zaujímavostí. Beseda bola multilingválna čiže žiaci počas hodiny prepínali medzi troma jazykmi, angličtinou, vypočuli si portugalčinu a zapojili aj slovenčinu. Na záver žiaci mali možnosť vyhrať brazílsku vlajku a v diskusií sa mohli pýtať všetko čo ich zaujímalo. Ďakujeme za krásnu besedu a kultúrny zážitok z nej. Už teraz sa tešíme na ďalšiu podobnú akciu.
Mgr. Šimková, PhD.
Dňa 14.11. 2022 bude na našej škole prebiehať Olympiáda z anglického jazyka. Školské kolo sa skladá z dvoch častí. Z písomnej: gramatika, slovná zásoba, čítanie s porozumením a počúvanie a ústnej časti.
Všetkým prihláseným žiakom držíme palce.
Mgr. Sviteková, Mgr Šimková, PhD.
V týždni od 7.11 - 11.11. 2022 prebieha na našej škole celoslovenská informatická súťaž iBobor. Zaregistrovaných máme 111 žiakov. Termíny súťaže:
7.11. kategória Kadet 8.-9. ročník
8.11. kategória Drobec 2.-3. ročník
9.11. kategória Benjamín 6.-7. ročník
11.11. kategória Bobrík 4.-5. ročník
Držíme všetkým súťažiacim palce. O výsledkoch Vás budeme informovať.
Mgr. Sviteková, Mgr. Kunovičová
Dňom 7. 11. 2022 sa začal týždeň inšpirácií k súťaži "Svätoplukovo kráľovstvo ožíva".
Na týždeň Svätoplukových dní sme si pripravili bohatý program pre žiakov, aby sme sa inšpirovali k tvorbe literárnych, výtvarných a elektronických diel.
V pondelok 7.11.2022 sa v pavilóne B uskutočnila prednáška s besedou o histórii Veľkej Moravy.
Prednášku prezentoval pán učiteľ Mgr. Martin Bogyo počas vyučovania. Predstavil nám historické súvislosti spojené so životom na Veľkej Morave, predstavil nám dobové oblečenie, zbroj, obydlia.. Zúčastnili sa jej žiaci druhého stupňa. Aktivity si môžete pozrieť v priloženej fotodokumentácií.
Servická, Chlebcová, Homzová
Powered by aSc EduPage