V piatok 2.12.2022 sa počas vyučovania žiaci 5., 7. a 8. ročníka zúčastnili interaktívnych prednášok v spolupráci s neziskovou organizáciou SEEDS v rámci projektu Vedieť viac. Cieľom SEEDS - v preklade "semienka" je práve zasievať pomyselné semienka vedomostí a tak formou interaktívnych prednášok realizovaných na školách obohacovať a rozširovať obzory žiakov z rôznych oblastí spoločnosti.
Piataci absolvovali prezentáciu na tému "Slovensko, ako ho nepoznáme", aby sa o našej malej-veľkej krajine dozvedeli rôzne zaujímavosti a nové poznatky.. So siedmakmi sme sa zas preniesli o tisícky km ďalej, do strednej Ázie, aby sme si priblížili "2500 rokov perzskej kultúry - Irán". Žiaci sa tak mohli dozvedieť o starobylej kultúre Peržanov, ako aj dnes o sebe hovoria obyvatelia Iránu, spoznať miestnu islamskú kultúru, zvyky, národné jedlá a samozrejme jedinečné miesta a mestá, kotré v Iráne určite treba navštíviť ako nádherný Isfahán, Šíráz, Yazd, či 15 mil. hlavné mesto Teherán. Žiaci si mohli pozrieť na konkrétnych ukážkach ako vyzerajú iránske bankovky, typický odev, modlitebný koberček, aký používajú perzskí moslimovia - šíiti. Dozvedeli sme sa, že Irán je krajinou kontrastov, kde sa v jeden deň môžete ocitnúť na rozpálenej púšti, pri mori, ale napr. sa ísť aj lyžovať na zasnežené svahy vysokých pohorí..
Pre žiakov 8. ročníka sme si zas pripravili dnes veľmi aktuálnu tému "Riziká sociálnych sietí". Internet a soc. siete sú dnes už čoraz bežnejšou súťasťou života mladých ľudí a spoločnosti, v ktorej žijeme. Žiakom boli vysvetelné pozitíva, ale aj rôzne negatíva a riziká, ktoré virtuálny priestor prináša a ovplyvňuje ich správanie. Práve preto je potrebné vedieť ich včas odhaliť a vyvarovať sa im. Len tak môže internet slúžiť človeku a nie človek internetu... Žiaci, ktorí sa počas prezentácií najviac zapájali boli aj ocenení vecnými cenami.
Ďakujeme pánom kolegom zo SEEDS za sériu obohacujúcich prezentácií realizovaných pre našich žiakov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Mgr. Martin Bogyo