Na hodinách Geografie v 5. ročníku práve preberáme Podnebné pásma Zeme. Príbuzným učivom, ktoré nadväzuje na tému podnebných pásiem sú BIÓMY = prírodné typy krajín. Keďže sú to všetko zaujímavé témy aj pre našich piatakov, tak tentokrát sa náš šikovný žiak Adam z V.B triedy rozhodol, že sa bude realizovať a pripraví si pre nás netradičný projekt - vlastnú fyzickogeografickú mapu sveta zhotovenú - či skôr doslova precízne vyklikanú - v počítačovom programe Minecraft, a to veru musela byť riadna "piplačka"...
Adam vyklikal nielenže všetky kontinenty a časti pevniny Zeme tak, aby sa čo najviac podobali reálnemu stavu, ale vo svojej mape jednotlivými farbami znázornil dôležité geografické celky - významné pohoria (hnedou) ako Alpy, naše Karpaty, Himaláje, Ural a iné, ale aj početné nížiny (zelenou)... Púšte ako rozsiahlu Saharu, či Gobi znázornil žltou... Grónsko, Arktídu na severe a Antarktídu v okolí Južného pólu bielou farbou... Aby to však nebolo všetko, Adam nám svoj výtvor aj veľmi pekne opísal, všetky dôležité súvislosti vysvetlil, zapájal aj svojich spolužiakov a tí nielenže dávali pozor, ale sa aj sami hlásili a zaujímali... A to je naozaj skvelé :)
A čo sú to vlastne tie BIÓMY a aké podnebné pásma na Zemi rozlišujeme?...
Ako už vieme, na Zemi vďaka rozdielnym prírodným podmienkam rozlišujeme rozmanité typy krajín... Tak sa napr. v tropickom podnebí vyskytujú tieto biómy - pásmo dažďových lesov v oblasti Rovníka, ďalej trávnaté savany v Afrike, či púšte a polopúšte ako horúca a najväčšia púšť sveta Sahara... Mierne podnebie Zeme je typické najmä výskytom listnatých, zmiešaných a ihličnatých lesov a v polárnom podnebí majú zastúpenie zas chladné a nehostinné tundry a polárne pustatiny...
Na Zemi rozlišujeme 3 hlavné podnebné pásma - teplé (tropické) v oblasti Rovníka, mierne, v ktorom sa nachádza aj väčšina Európy a naše Slovensko a studené (polárne) pásmo v najchladnejších arktických oblastiach našej planéty. Okrem toho sme si priblížili napr. aj subtropické podnebné pásmo - nachádza sa medzi tropickým a miernym pásmom a ako sme si so žiakmi priblížili, väčšina z nás ho obľubuje práve pre jeho príjemnú slnečnú klímu ako vyhľadávané podnebné pásmo na trávenie našich letných dovoleniek a prázdnin, predovšetkým pod palmami a borovicami na plážach južnej Európy a oblasti Stredomoria.
Vďaka Adamovmu projektu sme si tak mohli nielen prebrať a vysvetliť nové poznatky, ale aj zopakovať to čo sme sa už učili a preto môže mapa sveta z Minecraftu poslúžiť aj ako vhodná učebná pomôcka na hodiny Geografie... Adam si svojím vynaloženým úsilím, námahou a originálnym výtvorom, ktorý nám odprezentoval zaslúži skutočne poďakovanie, uznanie a hodnotenie na výbornú. Je to tiež skvelá možnosť ako motivovať aj ostatných žiakov, aby sa podobným spôsobom realizovali a možno nás nabudúce prejaví ďalšia pekná originálna práca v podaní niektorého šikovného žiaka, či žiačky.