V mesiaci september sme si na hodinách chémie pripomenuli Svetový deň ozónu. Vysvetlili sme si dôležitosť ozónovej vrstvy, vznik ozónovej diery a miesta, kde sa nachádza. Vysvetlili sme si vznik ozónu ako nestálejšej formy kyslíka, jeho vlastnosti a pôsobenie v stratosfére. Okrem toho sme si vysvetlili rozdiely v typoch ultrafialového žiarenia (UV-A, UV-B aj UV-C) a globálne otepľovanie vplyvom prieniku ultrafialových lúčov.
Žiaci mali k dispozícii komentovanú prezentáciu a video, potom vypracovali projekty, kde mali aj zakresliť ozónové diery, čo sú vlastne miesta, kde je ozónová vrstva najtenšia. Zo zdrojov zistili, že najtenšia vrstva je nad Antarktídou a Arktídou. Zistili aj to, že v súčasnosti je ozónová diera menšia ako kedysi, pretože v roku 1987 podpísalo 196 štátov Montrealský protokol vďaka, ktorému sa prestalo vyrábať 96 chemických látok, ktoré poškodzovali ozónovú vrstvu. Medzi tieto látky patrí napríklad chlórfluórované uhľovodíky, halóny, tetrachlórmetán, metylbromid a ostatné zlúčeniny chlóru, brómu a fluóru. Tieto látky sa najčastejšie používali v chladiacich a klimatizačných zariadeniach ako hasiace látky a hnacie plyny.
Väčšina našich počítačov, elektroniky je čistená rozpúšťadlami, ktoré poškodzujú ozón. Palubné dosky na automobily, izolačné peny v našich domovoch a kancelárskych budovách, vodné kotly a dokonca aj podrážky z obuvi. Kancelárie, počítačové zariadenia, vojenské základne, lietadlá a lode prevažne používajú halóny na požiarnu ochranu. Všetky typy sprejov, ako sú spreje na vlasy a inhalátory používané pacientmi s astmou, boli poháňané CFC.
Žiaci VIII.A a VIII.B triedy a pani učiteľka Spačková