Dňa 17.6.2022 sa pod vedením pani politologičky Evy Plánovskej uskutočnil pre žiakov 6., 7., 8. a 9. ročníka cyklus interaktívnych prezentácií s historicko-geografickým zameraním, ktoré organizovala nezisková organizácia SEEDS v rámci nového porjektu VEDIEŤ VIAC.
Žiaci VI.A a VI.B triedy sa zúčastnili prednášky pod názvom Slovensko ako ho nepoznáme. Počas prezentácie sa mohli dozvedieť okrem iného, že hoci je Slovensko vo všeobecnosti považované za malú krajinu, je taktiež veľmi bohatá na svoje prírodné a kultúrne krásy a zaujímavosti. Žiaci sa zoznámili napr. aj s takými vynálezmi zo Slovenska ako je lietajúce auto, či ekokapsula ako nový a prelomový spôsob bývania budúcnosti... V priebehu prezentácie boli šiestaci vyzvaní aj k aktivite a spoznávaniu svojej vlastnej krajiny skutočne interaktívnym spôsobom, pričom najaktívnejší z nich boli na konci hodiny aj odmenení malou pozornosťou.
Žiakov VII.A a VIII.A triedy zase čakala spoločensky veľmi aktuálna prezentácia na tému Sloboda a demokracia. V rámci nej si mohli bližšie priblížiť časy, kedy bola Európa a svet počas Studenej vony rozdelené na dva znepriatelené bloky - západný a východný a tiež postavenie Slovenska, ktoré patrilo ako súčasť vtedajšej ČSSR do východného socialistického bloku. Siedmaci a ôsmaci sa teda bližšie zoznámili nielen s obdobím totality na našom území, kedy boli všetky práva a slobody výrazne potláčané, ale v prvom rade mali možnosť na konkrétnych udalostiach a príkladoch pochopiť, že sloboda ako ju poznáme dnes nebola v mnulosti vôbec samozrejmosťou a bolo si ju treba vybojovať. K vytúženej zmene politckých a spoločenských pomerov prišlo až od roku 1989, kedy Európa a Slovensko nastúpili na novú a neľahkú cestu k demokracii...
Napokon posledná interaktívna prezentácia s výstižným názvom "Cestujeme v čase: 1989" bola venovaná žiakom IX.A triedy. Deviataci sa tak aspoň na chvíľu preniesli o deaťročia do minulosti, do čias socialistického Československa a dozvedeli sa niečo viac o takých konkrétnych oblastiach života vtedajších ľudí ako bola Základná vojenská služba, nedeľné rozprávky pre deti, ako museli všetci ľudia pred 89. rokom chodiť do práce, či ako sa pripravovali na legendárnu Spartakiádu, ktorá sa zvykla konať každých 5 rokov a ešte ďalšie zaujímavé fakty a súvislosti.
Všetky tieto podnety a skutočnosti nás súčasníkov napokon nútia ešte lepšie sa zamyslieť nad tým, ako sa Slovensko a svet za posledné desaťročia mení, ale zároveň sa aj zamyslieť nad samotným významom a hodnotou slobody a demokracie v súčasnom svete.
Mgr. Martin Bogyo