Fašiangové obdobie sme si s deťmi spríjemnili v rámci výtvarno - umeleckého krúžku. Šikovní žiaci vyrobili pekné masky a škrabošky, ktoré si hneď vyskúšali.
Z. Olšanská
Fašiangové obdobie sme si s deťmi spríjemnili v rámci výtvarno - umeleckého krúžku. Šikovní žiaci vyrobili pekné masky a škrabošky, ktoré si hneď vyskúšali.
Z. Olšanská
Milí žiaci !! Aj tento rok budete mať možnosť potešiť všetkých, ktorých máte radi milým odkazom. Svoje valentínky vhoďte do pripravených schránok, ktoré budú umiestnené na dolnej chodbe v pavilóne A aj v pavilóne B. Nezabudnite uviesť meno a triedu adresáta, aby sa váš odkaz dostal do správnych rúk. Svoje pozdravy môžete vhadzovať do 13.02.2024 (utorok). V deň sv. Valentína ich budú žiaci roznášať určeným adresátom.
Tešíme sa na vaše pozdravy a možno aj zaľúbené úsmevy.
pani učiteľka Jakubíkov
Tento školský rok 2023-2024 sa do výtvarnej súťaže zapojili dve triedy - 5.B a 5.C. Najlepšie práce na tému Zelená budova vytvorili Adelka z 5.B, Melisska, Elka, Adelka a Alicka z 5.C. Dievčatá nás budú reprezentovať v celoslovenskom kole. Prajem im úspech a veľa chuti tvoriť!
január 2024, Jana Chlebcová
Dňa 24.1.2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo umeleckého prednesu Hviezdoslavov Kubín. Literárna súťaž Hviezdoslavov Kubín má u nás už dlhoročnú tradíciu a vysokú úroveň. Táto celoslovenská súťaž je pomenovaná podľa významného básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa. Žiaci nám pripravili naozaj nevšedný zážitok a pôžitok z krásneho umeleckého slova. Súťažilo sa v troch kategóriách – poézia a próza. Prednesy boli pôsobivé, presvedčivé a originálne. Deti boli za svoju snahu odmenení nielen potleskom, ale i peknými knižnými odmenami.
Po záverečnom hodnotení poroty sa zúčastnení žiaci umiestnili takto:
I. kategória
poézia: próza:
1. miesto Filip Kotrusz (4.B) postup 1. miesto Marianna Šmidáková (3.B) postup
2. miesto Olívia Králová (4.B) 2. miesto Andrea Ševčíková (4.C)
Šimon Valíček (3.A) 3. miesto Šimon Molnár (3.A)
Tereza Gubalová (3.A)
3. miesto Mia Gregušová (4.C)
Alica Šubová (2.A)
Samuel Šatura (2.A)
II. kategória
poézia: próza:
1. miesto Ela Kleinová (5.C) postup 1.miesto -
2. miesto Nina Muziková (5.C) 2. miesto Adela Gáliková (5.C)
3. miesto Timea Šošková (5.A) 3.miesto -
III. kategória
poézia: próza:
1. miesto – 1. miesto Sofia Kotríková (9.A) postup
2.miesto Michal Valíček (7.B) 2. miesto Daniel Jurika (9.A)
3.miesto Bennett Bočkay (7.A) 3. miesto Lea Lauková (7.A)
Porota: Mgr.Štefanková, Mgr.Bučeková, Mgr.Lahučká
Dňa 17. 1. 2024 sa konalo okresné kolo OAJ. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci, Gabriel Furka a Hanka Ižoldová, v kategóriách 1A a v 1B. Obaja boli úspešní riešitelia.
Gratulujeme za úspešné reprezentovanie školy.
Sviteková, Šimková
Dňa 22.1.2024 sa konalo zasadnutie Predmetovej komisie cudzích jazykov, na ktorej sme oboznámili našich kolegov s výstupmi projektu č. 2023-1-SK01-KA122-SCH-000144261. Dané skúsenosti a vedomosti, ktoré sme nadobudli počas zahraničnej stáže na Malte sme diseminovali, poskytli sme materiály a veríme, že všetky cenné rady budú využívané a implementované do výučby cudzích jazykov.
Mgr. Šimková, PhD., Mgr. Štrbíková.
Pre žiačky 5-9. ročníka sme na našej škole zorganizovali gymnastický štvorboj. Športová gymnastika je základ pre akýkoľvek iný šport. Ak deti zvládnu základy, určite ich to posunie aj v inom športe. Disiplíny, ktoré dievčata čakali boli akrobacia, hrazda, preskok a kladina. V každej disciplíne mali predpísané zostavy. Najlepšie skoro bezchybné zostavy predviedli dievčatá, ktoré sa venujú modernej gymnastike ale aj ostatné dievčatá, ktoré sa venujú iným športom a gymnastiku majú radi ukázali velmi pekné zostavy. Gymnastický štvorboj sme organizovali prvý krát ale určite v ňom budeme pokračovať aj budúci rok.
Pružinský, Káčer
Počas desiatich týždňov, každý štvrtok, absolvovali naši tretiaci kurz korčuľovania.Tento rok sa deti zdokonaľovali, ale boli i takí, ktorí iba začali s korčuľovaním. Všetkých chceme pochváliť, že zvládli všetko v pohode, že sa tešili na každú hodinu a dnes boli odmenení aj diplomami a medailami.
Ďakujeme trénerom a trénerkám za spoluprácu a poďakovanie patrí aj rodičom , za pravidelný odvoz vecí na štadión, i pomoc pri uväzovaní korčúľ. Veríme, že aj ako štvrtáci sa kurzu opäť zúčastníme.
Tr.učiteľky N.Bobčeková a E.Virágová
Žiaci 5.A a 5.C dostali na hodine angličtiny za úlohu vymyslieť svoje mesto snov. Mohli využiť svoju fantáziu na plné obrátky. Prvá časť úlohy prebiehala doma a spočívala v nakreslení a popremýšľaní nad budovami - na čo slúžia, nad ľuďmi, ktorí žijú v ich meste - kde pracujú, nakupujú, žijú... Druhá časť ich projektu prebiehala na hodine, kde bez akéhokoľvek textu museli prezentovať svoje obrázky. Mali sme prezentáciu, ktorá trvala aj 20 minút. :-)
Som rada, že máme na škole žiakov, ktorých baví vymýšľať a prezentovať svoje nápady aj v cudzom jazyku. Len tak ďalej!
Sviteková
Dňa 12.1.2023 našu školu navštívila pani Elena Seitlerová spolu s pani Danielou Furka. Pani Seitlerová zastupovala Brazílsku ambasádu,kde organizuje workshopy pre deti. Prišli žiakom 4.C a 7.A triedy porozprávať o legendách,ktoré patria do bohatej tradície brazílskeho národa.
V prvej časti workshopu sa žiaci dozvedeli zaujímavé informácie o Brazílii a o ich národných legendách. Spolu so žiakmi si prečítali aj úryvok z legendy o Papagájovi a mravčiarovi.
V druhej časti workshopu si žiaci vyskúšali svoje kreatívne zručnosti a vyrábali rôzne postavičky z vyššie spomenutých legiend. Deti si mohli vyrobiť postavičku škriatka Saci- Pererê alebo hada Boitatá alebo dokonca aj ružového delfína Boto cor-de-rosa. Deti sa kreatívne vyžili a úsmev na ich tvárach prezrádzal,že sa im workshop veľmi páčil.
Aj vďaka tejto aktivite sme spoznali kultúru brazílskeho národa, a zároveň sme prehĺbili medzipredmetové vzťahy predmetov geografia a výtvarná výchova. Žiaci mali aj plurilingválnu hodinu,nakoľko zaznela aj angličtina a aj portugalčina na hodine.
Bolo to super a tešíme sa na ďalšie podobné aktivity.
Mgr. Zuzana Šimková, PhD., Mgr. Viola Sviteková, Mgr. Jana Darnadiová a Mgr. Veronika Štrbíková
Aj tento rok sa žiaci piateho ročníka zúčastnili projektu Deti a architektúra, ktorý organizuje občianske združenie Euroarch v Bratislave. Tohtoročnou témou boli ekologické zelené budovy, priateľské k prírode. Téma je veľmi aktuálna a deti o nej veľa diskutovali. Okrem toho sme si pripomenuli ako sa môžeme my sami správať ekologicky a šetrne k prírode doma alebo v škole. Do celoslovenského kola tejto súťaže postupujú výtvarné práce žiačok z 5.B - Adelka a 5.C triedy - Alicka, Adelka, Melisska, Elka. Súťažiacim držím palce nech uspejú a tiež prajem veľa tvorivých síl a chuti maľovať či kresliť.
15.1.2024 Jana Chlebcová
Vo štvrtok 11.1. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády.
V kategórii C súťažilo 27 žiakov - 8. a 9. ročníka.
Všetkým žiakom ďakujeme za účasť a dúfame, že prví dvaja budú našu školu reprezentovať v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 13. 2. 2024 v ZŠ Fatranská v Nitre.
Ing. Eva Kozmanová, Bc. Denisa Dedíková
Vážení rodičia,
oznamujeme Vám, že sa na druhom stupni našej školy vyskytli vši. Je dôležité, aby ste venovali pozornosť svojim deťom a prijali potrebné opatrenia.
Tu je niekoľko informácií o všiach:
1. Čo sú vši?
- Vši sú malý parazitický hmyz, ktorý napadá pokožku hlavy a tela. Živia sa ľudskou krvou a môžu sa ľahko prenášať blízkym kontaktom alebo zdieľaním osobných vecí a hygienických predmetov.
2. Príznaky výskytu vší:
- Svrbenie hlavy v mieste uhryznutia všou.
- Nervozita a podráždenosť.
- Poruchy spánku.
- Červené škvrny na koži zo škrabania.
- Hnidy vo vlasoch (biele okrúhle pľuzgiere bližšie ku korienkom vlasov).
3. Ako postupovať:
- Skontrolujte pokožku hlavy svojho dieťaťa pri dobrom svetle a prečešte vlasy hustým hrebeňom.
- Ak nájdete vši, vyhľadajte pediatra.
- Vylúčte kontakt dieťaťa s inými deťmi, kým nie je úplne zbavené vší.
- Dôkladne vyperte a vydezinfikujte osobné veci a posteľnú bielizeň.
- Prevenciu treba urobiť aj u dospelých a blízkych s ktorými sa dieťa dostalo do styku.
4. Zodpovednosť:
- Škola je povinná informovať rodičov o výskyte vší, ale zodpovednosť za liečbu a prevenciu je na vás. Dieťa môže do školy prísť až po úplnom vyliečení.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky alebo obavy, neváhajte sa na nás obrátiť.
Ďakujeme za spoluprácu.
vedenie školy
Školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy sa uskutoční dňa 24.1.2024 cez 1. - 5. vyučovaciu hodinu.
Súťažiaci môže prednášať slovenskú alebo svetovú básnickú a prozaickú literatúru. Recitátor je povinný prednášať súťažný text naspamäť. Do súťaže nemožno vstúpiť s textom, s ktorým recitátor v minulosti na súťaži Hviezdoslavov Kubín už vystúpil. Ani s textom, s ktorým získal umiestnenie na celoslovenských kolách iných recitátorských súťaží.
Hviezdoslavov Kubín - súťažné kategórie
Vo všetkých kategóriách sa súťaží osobitne v prednese poézie a osobitne v prednese prózy.
I.kategória: žiaci 7 - 10 rokov
žiaci 2. - 4. ročníka ZŠ a ZUŠ vo veku 7 - 10 rokov
umelecký prednes poézie minimálne 2 minúty a maximálne 5 minút
umelecký prednes prózy minimálne 2 minúty a maximálne 5 minút
II.kategória: žiaci 10 - 12 rokov
žiaci 5. - 6. ročníka ZŠ a ZUŠ vo veku 10 - 12 rokov
umelecký prednes poézie minimálne 3 minúty, maximálne 5 minút
umelecký prednes prózy minimálne 3 minúty, maximálne 6 minút
III.kategória: žiaci 12 - 15 rokov
žiaci 7. - 9. ročníka ZŠ vo veku 12 - 15 rokov
umelecký prednes poézie minimálne 3 minúty, maximálne 7 minút
umelecký prednes prózy minimálne 3 minúty, maximálne 8 minút
Mgr.Štefanková
Naša škola je Aktívna škola!
Sme školou s proaktívnym prístupom k pohybovým a športovým aktivitám na škole. Boli sme vybratí do širšej siete pilotného projektu Ministerstva školstva s názvom !Aktívna škola“ spolu so 466 ďalšími školami.
Aktívnu školu tvoria jej jednotlivé časti. Na každej škole majú rôznu úroveň, dôležitosť, podmienky pre rozvoj, alebo tradíciu. Delia sa na hlavné časti, a doplnkové časti, tj. tie, ktoré sa realizujú sezónne alebo slúžia ako podpora. Všetky časti sú rovnako dôležité a potrebné. Spoločne vytvárajú jeden ekosystém.
a) aktívny transport
b) aktívne triedy
c) telesná a športová výchova – TaŠV
d) športové krúžky na škole
e) športové výcviky a kurzy pohybových aktivít v prírode
Vedľajšie časti aktívnej školy
Stravovanie a školská športová infraštruktúra tvoria nepohybovú zložku, zvyšné časti aktívnej školy majú sezóny, krátkodobý alebo občasný charakter, ale tvoria dôležitú zážitkovú zložku, ktorá dotvára celý obraz Aktívnej školy.
športové výcviky a kurzy pohybových aktivít v prírode
Na úvod sme realizovali skóre aktívnej školy. Nájdete ho v prílohe. Vizualizuje, na koľko naša škola využíva konkrétne časti aktívnej školy. Škola na základe neho reflektujeme svoje možnosti, prístup k pohybu.
Viac informácii je dostupných na: https://www.aktivnaskola.sk/
Jarmila Hlediová, koordinátorka projektu
V utorok 5. decembra 2023 sa na našej škole uskutočnil 16. ročník školského kola Dejepisnej olympiády 2023/2024, ktorej sa zúčastnilo spolu 48 žiakov a žiačiek 6. - 9. ročníka v rámci všetkých štyroch súťažných kategórií C, D, E a F.
Na každého žiaka v danej kategórii čakal súťažný test s rôznymi úlohami sv hodnote 100 bodov. Spoločnou monotematickou témou pre účastníkov všetkých kategórií Dej. olympiády pre tento školský rok sú Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, z ktorých bola zostavená aj polovica otázok v teste. Ďalšiu časť testov tvorili otázky z príslušného učiva daného ročníka a niekoľko úloh z regonálnej histórie so zameraním na dejiny Nitry a Nitrianskeho hradu.
Žiaci sa s pomerne náročnými úlohami dokázali popasovať každý podľa svojich schopností ako najlepšie vedel. Výsledkom úsilia a prípravy, ktorú žiaci olympiáde venovali je 21 úspešných riešiteľov, z ktorých prví dvaja z každej kategórie už tradične postupujú ďalej do okresného kola, ktoré žiakov čaká vo februári 2024.
Postupujúci úspešní riešitelia sa umiestnili nasledovne:
Kategória C (9. roč.): 1. miesto - Denis Ďuriš a 2. miesto - Oliver Zamboj (obaja žiaci IX.B triedy),
Kategória D (8. roč.): 1. miesto - Ruben Deckers a 2. miesto - Janka Nelly Farkašová (žiaci VIII.A),
Kategória E (7. roč.): 1. miesto - Adam Urminský a 2. miesto - Tatianka Mazúchová (žiaci VII.B),
Kategória F (6. roč.): 1. miesto - Lea Galová a 2. miesto - Ella Nina Foltínová (žiačky VI.A),
Dejepisná olympiáda môže byť vhodnou cestou smerujúcou k prehĺbeniu motivácie, poznatkov a záujmu žiakov a detí o štúdium našej zaujímavej a významnej histórie.. Takouto cestou sa aj žiaci majú možnosť nielen zúčastniť, ale si aj zmerať sily so svojimi rovesníkmi. V neposlednom rade si zároveň môžu aj lepšie uvedomiť, že dejepis nie je len povinný predmet v škole, ale história je tiež neodmysliteľnou a dôležitou súčasťou našej kultúry, spoločnosti i odkazom našich predkov, a preto by sme naše dejiny mali chieť spoznávať a objavovať.
Všetkým účastníkom tohtoročného kola Dejepisnej olympiády ďakujeme za účasť, úspešným riešiteľom gratulujeme a postupujúcim žiakom držíme palce, aby sa im naďalej darilo aj na okresnom kole súťaže!
Mgr. Martin Bogyo a Mgr. Janka Košútová
S triedou 7. A sme si posledný deň vychutnali v čokoládovni Lyra v Ivanke pri Nitre. Bolo výborne. Prajeme vám príjemné prežitie vianočných sviatkov 😇
Mgr. Šimková, PhD., Mgr. Macáková.
Uzávierka súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva, ktorú naša škola organizuje a aj sa do nej zapája, bola 15.12.2023.
V časti literárna tvorba sa v tomto ročníku zapojili iba žiaci druhého stupňa.
Po starostlivom výbere sme do ďalšieho kola vybrali práce nasledovných žiačok a žiakov:
v 2.kategórii (5. - 7. ročník) so svojimi prácami postupujú Nina Muziková (5.C), Melissa Lorincová (5.C) a Lea Lauková (7.A)
a
v 3.kategórii (8. a 9. ročník) napísali najlepšie práce Tomáš Matejovič, Nikola Šillerová a Ella Vondráková (všetci z 8.B).
Postupujúcim blahoželáme a budeme im držať palce v celoslovenskej konkurencii.
Dagmar Servická, Paulína Spačková a Dominika Pechová
Žiaci 8.ročníka navštívili v rámci vyučovania vedecké centrum Aurélium v Bratislave. Zábavnou zážitkovou formou si tak zopakovali poznatky, ktoré nadobudli na hodinách fyziky a praktickou formou tak aplikovali na jednotlivých stanovištiach. Prešli od mechaniky tekutín až po optiku. Dozvedeli sa o Teslovej cievke, vypočuli si zvuk napätia 1 000 000 V, nabíjali sa nábojmi, otestovali prúdenie vzduchu, vyskúšali záťaž pri stavbách mosta, kreslili baterkou z mobilu na tabuľu, mohli nahliadnuť do optickej studni, zahrali si hry v dvojiciach na stabilitu, rovnováhu a vyskúšali veľa iných zaujímavých hlavolamov a modelov.
Mgr. Macáková, Mgr. Chlebcová, Mgr. Servická
Powered by aSc EduPage