Posledný deň nášho tematického historicko-geografického cyklu sme sa preniesli do tisícky kilometrov vzdialeného exotického Orientu, na Blízky východ, ktorý je pravlasťou a Svätou zemou 3 veľkých svetových náboženstiev ~ židovstva, kresťanstva a islamu..
~ S našimi žiakmi sme si tak priblížili Izrael, krajinu ktorá bola už pred štyrmi tisícročiami biblickou zasľúbenou zemou vyvoleného židovského národa.. Venovali sme sa veľkým postavám Starého zákona a biblickým príbehom o patriarchoch Abrahámovi, Izákovi, Jakubovi, ale aj vodcovi židovského národa Mojžišovi, či veľkých kráľoch ako bol Dávid a múdry Šalamún.. A keďže sa nám blížia Vianoce, tak sme sa so žiakmi pozreli bližšie aj na udalosti spred 2000 rokov, keď sa v malom judejskom mestečku Betlehem narodil malý Ježiško, prorokmi predpovedaný Boží syn, Mesiáš a Vykupiteľ sveta..
~ Vďaka významným pamiatkam svätého mesta Jeruzalem sme si tak vedeli konkrétne, názorne a živo sprítomniť miesta, kde žil, chodil, pôsobil, učil a uzdravoval Ježiš Kristus, až po jeho umučenie, pochovanie a slávne zmŕtvychvstanie, ktoré nám okrem iného pripomína Chrám Božieho hrobu.. V Betleheme zas môžeme putovať do Baziliky narodenia, teda priamo k miestu, kde sa narodil malý Ježiško.. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že tu napokon aj vzniká kresťanstvo a sem už takmer dve tisícročia s vierou a nádejou putujú kresťania z celého sveta..
~ K Múru nárekov sa zas naprieč dejinami až do dnešných dní prichádzajú modliť Židia, oplakavajúc zničenie jeruzalemského chrámu Rimanmi v 1. storočí po Kr. Židia sa modlievajú v synagógach a tak sme si ukázali aj tú nitriansku synagógu, ktorá dnes slúži na koncerty, výstavy a spoločenské podujatia, ale kedysi bola riadnym židovským chrámom. V panoráme Jeruzalema sa jasné vyníma aj pozlátená kupola mešity Skalný dóm, ktorá je skvostom islamskej architektúry a tretím najdôležitejším miestom Islamu, ku ktorému zas putujú moslimovia z celého sveta..
~ Žiaci sa však mali možnosť dozvedieť, že blízky a stredný východ to však nie sú len veľké náboženstvá, ale aj región s tisícky rokov dlhou históriou, bohatý a pestrý na mnohé jazyky, národy, etniká, kultúry, zvyky a tradície.. Tak sme si so žiakmi priblížili aj Kurdov, ktorí nie sú Turci, Arabi, ani Peržania, ale národ bez vlastného štátu. Kurdi obývajú najmä územie dnešného Turecka, Sýrie, Iraku a Iránu a už celé stáročia bojujú za vznik vlastnej krajiny, ktorú im však nik nechce dať a v ich armáde, podobne ako v izraelskej, bojuje asi najviac žien na svete so všetkých armád sveta.. Pozreli sme sa na to aké postavenie v tejto spoločnosti majú muži a ženy, ako nosia vodcovia rodín na hlavách aj dnes kurdskú šatku "shemag", ktorú u nas poznáme pod názvom "arafatka", podľa bývalého palestínskeho prezidenta Jásira Arafáta, ktorý túto tradičnú pokrievku hlavy nosieval všade aj ako oficiálna hlava štátu..
Je dôležité, aby sme objavovali, spoznávali a uvedomovali si korene našej kultúry, histórie, náboženstiev, ale rovnako aj živej viery, našich zvykov a tradícií, ktoré si pripomíname z generácie na generáciu každý rok.. K tomu je potrebné viesť aj deti a mladú generáciu, pretože to všetko nás vedie k pravým hodnotám a slúži na formovanie našej identity, aby sme vedeli kto sme a kam aj v dnešnej - hoci modernej, sekulárnej a častokrát i materiálne zameranej - dobe a spoločnosti patríme.