Zápis do 1. ročníka na školský rok 2025/2026
20.03.2025 15:06Zápis do 1. ročníka na školský rok 2025/2026
Termín: 07.-09.apríla 2025
Čas: od 14,30 – 16,30 hod.
Miesto: ZŠ kráľa Svätopluka, Pavilón B
V ZŠ Kráľa Svätopluka začneme v školskom roku 2025/2026 v prvom ročníku uplatňovať vo výchovno-vzdelávacom procese nové kurikulum, ktoré bude žiakov smerovať k posilneniu zmysluplného učenia, rozvíjaniu kritického myslenia a zručností pri práci s informáciami. Obsah vzdelávania lepšie zohľadňuje individualitu žiakov, ich schopnosti a učebné tempo. Dôraz sa kladie na pohodu žiakov a budovanie ich hodnotovej orientácie .
Otvárame dve triedy 1.ročníka a môžeme prijať maximálne 50 detí. Uprednostníme deti z nášho školského obvodu časť Zobor. Kritériá pre prijatie:1. Dieťa a zákonný zástupca má trvalé, alebo prechodné bydlisko v obvode školy, občianstvo SR
2. Starší súrodenec dieťaťa je žiakom našej školy
3. Dieťa a zákonný zástupca má trvalý, alebo prechodný pobyt v meste Nitra, občianstvo SR
4. Dieťa a zákonný zástupca má trvalý, alebo prechodný pobyt v SR, občianstvo SR
5. Dieťa a zákonný zástupca má trvalé, alebo prechodné bydlisko v obvode školy, občianstvo iného štátu
OZ ZOBOR
03.03.2025 12:07Milí rodičia a priatelia školy!
Darujte 2% z dane
Ďakujeme Vám za príspevok z Vašich daní za predchádzajúce roky, veríme, že podporíte zlepšenie a skvalitnenie výchovno- vzdelávacieho procesu na našej škole i naďalej. Aj v tomto roku máte možnosť prispieť 2% z Vašich daní. Tlačivo si môžete stiahnuť tu - Vyhlásenie. Vyplnené prosím odovzdať na daňový úrad - do 30. apríla 2025, alebo ho prineste do školy na sekretariát a my ho odnesieme za Vás!Vopred Vám ďakujeme!OZ ZOBOR-HK2025-
Novinky
Zistite, čo je nové na našej škole- 18jan
Moje mesto snov
Žiaci 5.A a 5.C dostali na hodine angličtiny za úlohu vymyslieť svoje mesto snov. Mohli využiť svoju fantáziu na plné obrátky. Prvá časť úlohy prebiehala doma a spočívala v nakreslení a popremýšľaní nad budovami - na čo slúžia, nad ľuďmi, ktorí žijú v ich meste - kde pracujú, nakupujú, žijú... Druhá časť ich projektu prebiehala na hodine, kde bez akéhokoľvek textu museli prezentovať svoje obrázky. Mali sme prezentáciu, ktorá trvala aj 20 minút. :-)
Som rada, že máme na škole žiakov, ktorých baví vymýšľať a prezentovať svoje nápady aj v cudzom jazyku. Len tak ďalej!
Sviteková
6
- 15jan
Workshop Brazílske legendy v triedach 4.C a 7.A
Dňa 12.1.2023 našu školu navštívila pani Elena Seitlerová spolu s pani Danielou Furka. Pani Seitlerová zastupovala Brazílsku ambasádu,kde organizuje workshopy pre deti. Prišli žiakom 4.C a 7.A triedy porozprávať o legendách,ktoré patria do bohatej tradície brazílskeho národa.
V prvej časti workshopu sa žiaci dozvedeli zaujímavé informácie o Brazílii a o ich národných legendách. Spolu so žiakmi si prečítali aj úryvok z legendy o Papagájovi a mravčiarovi.
V druhej časti workshopu si žiaci vyskúšali svoje kreatívne zručnosti a vyrábali rôzne postavičky z vyššie spomenutých legiend. Deti si mohli vyrobiť postavičku škriatka Saci- Pererê alebo hada Boitatá alebo dokonca aj ružového delfína Boto cor-de-rosa. Deti sa kreatívne vyžili a úsmev na ich tvárach prezrádzal,že sa im workshop veľmi páčil.
Aj vďaka tejto aktivite sme spoznali kultúru brazílskeho národa, a zároveň sme prehĺbili medzipredmetové vzťahy predmetov geografia a výtvarná výchova. Žiaci mali aj plurilingválnu hodinu,nakoľko zaznela aj angličtina a aj portugalčina na hodine.
Bolo to super a tešíme sa na ďalšie podobné aktivity.
Mgr. Zuzana Šimková, PhD., Mgr. Viola Sviteková, Mgr. Jana Darnadiová a Mgr. Veronika Štrbíková22
- 15jan
Výtvarná súťaž Deti a architektúra
Aj tento rok sa žiaci piateho ročníka zúčastnili projektu Deti a architektúra, ktorý organizuje občianske združenie Euroarch v Bratislave. Tohtoročnou témou boli ekologické zelené budovy, priateľské k prírode. Téma je veľmi aktuálna a deti o nej veľa diskutovali. Okrem toho sme si pripomenuli ako sa môžeme my sami správať ekologicky a šetrne k prírode doma alebo v škole. Do celoslovenského kola tejto súťaže postupujú výtvarné práce žiačok z 5.B - Adelka a 5.C triedy - Alicka, Adelka, Melisska, Elka. Súťažiacim držím palce nech uspejú a tiež prajem veľa tvorivých síl a chuti maľovať či kresliť.
15.1.2024 Jana Chlebcová
- 11jan
Biologická olympiáda - školské kolo - kategória C
Vo štvrtok 11.1. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády.
V kategórii C súťažilo 27 žiakov - 8. a 9. ročníka.
Všetkým žiakom ďakujeme za účasť a dúfame, že prví dvaja budú našu školu reprezentovať v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 13. 2. 2024 v ZŠ Fatranská v Nitre.
Ing. Eva Kozmanová, Bc. Denisa Dedíková
5
- 11jan
Výskyt vší na druhom stupni
Vážení rodičia,
oznamujeme Vám, že sa na druhom stupni našej školy vyskytli vši. Je dôležité, aby ste venovali pozornosť svojim deťom a prijali potrebné opatrenia.
Tu je niekoľko informácií o všiach:
1. Čo sú vši?
- Vši sú malý parazitický hmyz, ktorý napadá pokožku hlavy a tela. Živia sa ľudskou krvou a môžu sa ľahko prenášať blízkym kontaktom alebo zdieľaním osobných vecí a hygienických predmetov.2. Príznaky výskytu vší:
- Svrbenie hlavy v mieste uhryznutia všou.
- Nervozita a podráždenosť.
- Poruchy spánku.
- Červené škvrny na koži zo škrabania.
- Hnidy vo vlasoch (biele okrúhle pľuzgiere bližšie ku korienkom vlasov).3. Ako postupovať:
- Skontrolujte pokožku hlavy svojho dieťaťa pri dobrom svetle a prečešte vlasy hustým hrebeňom.
- Ak nájdete vši, vyhľadajte pediatra.
- Vylúčte kontakt dieťaťa s inými deťmi, kým nie je úplne zbavené vší.
- Dôkladne vyperte a vydezinfikujte osobné veci a posteľnú bielizeň.
- Prevenciu treba urobiť aj u dospelých a blízkych s ktorými sa dieťa dostalo do styku.4. Zodpovednosť:
- Škola je povinná informovať rodičov o výskyte vší, ale zodpovednosť za liečbu a prevenciu je na vás. Dieťa môže do školy prísť až po úplnom vyliečení.Ak máte akékoľvek ďalšie otázky alebo obavy, neváhajte sa na nás obrátiť.
Ďakujeme za spoluprácu.
vedenie školy
- 09jan
Hviezdoslavov Kubín
Školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy sa uskutoční dňa 24.1.2024 cez 1. - 5. vyučovaciu hodinu.
Súťažiaci môže prednášať slovenskú alebo svetovú básnickú a prozaickú literatúru. Recitátor je povinný prednášať súťažný text naspamäť. Do súťaže nemožno vstúpiť s textom, s ktorým recitátor v minulosti na súťaži Hviezdoslavov Kubín už vystúpil. Ani s textom, s ktorým získal umiestnenie na celoslovenských kolách iných recitátorských súťaží.
Hviezdoslavov Kubín - súťažné kategórie
Vo všetkých kategóriách sa súťaží osobitne v prednese poézie a osobitne v prednese prózy.
I.kategória: žiaci 7 - 10 rokov
žiaci 2. - 4. ročníka ZŠ a ZUŠ vo veku 7 - 10 rokov
umelecký prednes poézie minimálne 2 minúty a maximálne 5 minút
umelecký prednes prózy minimálne 2 minúty a maximálne 5 minút
II.kategória: žiaci 10 - 12 rokov
žiaci 5. - 6. ročníka ZŠ a ZUŠ vo veku 10 - 12 rokov
umelecký prednes poézie minimálne 3 minúty, maximálne 5 minút
umelecký prednes prózy minimálne 3 minúty, maximálne 6 minút
III.kategória: žiaci 12 - 15 rokov
žiaci 7. - 9. ročníka ZŠ vo veku 12 - 15 rokov
umelecký prednes poézie minimálne 3 minúty, maximálne 7 minút
umelecký prednes prózy minimálne 3 minúty, maximálne 8 minút
Mgr.Štefanková
- 08jan
Aktívna škola!
Naša škola je Aktívna škola!
Sme školou s proaktívnym prístupom k pohybovým a športovým aktivitám na škole. Boli sme vybratí do širšej siete pilotného projektu Ministerstva školstva s názvom !Aktívna škola“ spolu so 466 ďalšími školami.
Aktívnu školu tvoria jej jednotlivé časti. Na každej škole majú rôznu úroveň, dôležitosť, podmienky pre rozvoj, alebo tradíciu. Delia sa na hlavné časti, a doplnkové časti, tj. tie, ktoré sa realizujú sezónne alebo slúžia ako podpora. Všetky časti sú rovnako dôležité a potrebné. Spoločne vytvárajú jeden ekosystém.
a) aktívny transport
b) aktívne triedy
c) telesná a športová výchova – TaŠV
d) športové krúžky na škole
e) športové výcviky a kurzy pohybových aktivít v prírodeVedľajšie časti aktívnej školy
Stravovanie a školská športová infraštruktúra tvoria nepohybovú zložku, zvyšné časti aktívnej školy majú sezóny, krátkodobý alebo občasný charakter, ale tvoria dôležitú zážitkovú zložku, ktorá dotvára celý obraz Aktívnej školy.športové výcviky a kurzy pohybových aktivít v prírode
- školská športová infraštruktúra a proaktívne prostredie
- školské športové súťaže
- testovanie pohybových predpokladov žiakov
- zdravé stravovanie
Na úvod sme realizovali skóre aktívnej školy. Nájdete ho v prílohe. Vizualizuje, na koľko naša škola využíva konkrétne časti aktívnej školy. Škola na základe neho reflektujeme svoje možnosti, prístup k pohybu.
Viac informácii je dostupných na: https://www.aktivnaskola.sk/
Jarmila Hlediová, koordinátorka projektu
- 21dec
Školské kolo Dejepisnej olympiády 2023/24 aj s našimi úspešnými riešiteľmi
V utorok 5. decembra 2023 sa na našej škole uskutočnil 16. ročník školského kola Dejepisnej olympiády 2023/2024, ktorej sa zúčastnilo spolu 48 žiakov a žiačiek 6. - 9. ročníka v rámci všetkých štyroch súťažných kategórií C, D, E a F.
Na každého žiaka v danej kategórii čakal súťažný test s rôznymi úlohami sv hodnote 100 bodov. Spoločnou monotematickou témou pre účastníkov všetkých kategórií Dej. olympiády pre tento školský rok sú Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, z ktorých bola zostavená aj polovica otázok v teste. Ďalšiu časť testov tvorili otázky z príslušného učiva daného ročníka a niekoľko úloh z regonálnej histórie so zameraním na dejiny Nitry a Nitrianskeho hradu.
Žiaci sa s pomerne náročnými úlohami dokázali popasovať každý podľa svojich schopností ako najlepšie vedel. Výsledkom úsilia a prípravy, ktorú žiaci olympiáde venovali je 21 úspešných riešiteľov, z ktorých prví dvaja z každej kategórie už tradične postupujú ďalej do okresného kola, ktoré žiakov čaká vo februári 2024.
Postupujúci úspešní riešitelia sa umiestnili nasledovne:
Kategória C (9. roč.): 1. miesto - Denis Ďuriš a 2. miesto - Oliver Zamboj (obaja žiaci IX.B triedy),
Kategória D (8. roč.): 1. miesto - Ruben Deckers a 2. miesto - Janka Nelly Farkašová (žiaci VIII.A),
Kategória E (7. roč.): 1. miesto - Adam Urminský a 2. miesto - Tatianka Mazúchová (žiaci VII.B),
Kategória F (6. roč.): 1. miesto - Lea Galová a 2. miesto - Ella Nina Foltínová (žiačky VI.A),
Dejepisná olympiáda môže byť vhodnou cestou smerujúcou k prehĺbeniu motivácie, poznatkov a záujmu žiakov a detí o štúdium našej zaujímavej a významnej histórie.. Takouto cestou sa aj žiaci majú možnosť nielen zúčastniť, ale si aj zmerať sily so svojimi rovesníkmi. V neposlednom rade si zároveň môžu aj lepšie uvedomiť, že dejepis nie je len povinný predmet v škole, ale história je tiež neodmysliteľnou a dôležitou súčasťou našej kultúry, spoločnosti i odkazom našich predkov, a preto by sme naše dejiny mali chieť spoznávať a objavovať.
Všetkým účastníkom tohtoročného kola Dejepisnej olympiády ďakujeme za účasť, úspešným riešiteľom gratulujeme a postupujúcim žiakom držíme palce, aby sa im naďalej darilo aj na okresnom kole súťaže!
1Mgr. Martin Bogyo a Mgr. Janka Košútová
- 21dec
Mňam, mňam aneb čokoládovňa Lyra
S triedou 7. A sme si posledný deň vychutnali v čokoládovni Lyra v Ivanke pri Nitre. Bolo výborne. Prajeme vám príjemné prežitie vianočných sviatkov 😇
Mgr. Šimková, PhD., Mgr. Macáková.
9
- 21dec
Súťaž Svätoplukovo kráľovstvo ožíva
Uzávierka súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva, ktorú naša škola organizuje a aj sa do nej zapája, bola 15.12.2023.
V časti literárna tvorba sa v tomto ročníku zapojili iba žiaci druhého stupňa.
Po starostlivom výbere sme do ďalšieho kola vybrali práce nasledovných žiačok a žiakov:
v 2.kategórii (5. - 7. ročník) so svojimi prácami postupujú Nina Muziková (5.C), Melissa Lorincová (5.C) a Lea Lauková (7.A)
a
v 3.kategórii (8. a 9. ročník) napísali najlepšie práce Tomáš Matejovič, Nikola Šillerová a Ella Vondráková (všetci z 8.B).
Postupujúcim blahoželáme a budeme im držať palce v celoslovenskej konkurencii.
Dagmar Servická, Paulína Spačková a Dominika Pechová
- 20dec
Vedecké centrum Aurélium
21Žiaci 8.ročníka navštívili v rámci vyučovania vedecké centrum Aurélium v Bratislave. Zábavnou zážitkovou formou si tak zopakovali poznatky, ktoré nadobudli na hodinách fyziky a praktickou formou tak aplikovali na jednotlivých stanovištiach. Prešli od mechaniky tekutín až po optiku. Dozvedeli sa o Teslovej cievke, vypočuli si zvuk napätia 1 000 000 V, nabíjali sa nábojmi, otestovali prúdenie vzduchu, vyskúšali záťaž pri stavbách mosta, kreslili baterkou z mobilu na tabuľu, mohli nahliadnuť do optickej studni, zahrali si hry v dvojiciach na stabilitu, rovnováhu a vyskúšali veľa iných zaujímavých hlavolamov a modelov.
Mgr. Macáková, Mgr. Chlebcová, Mgr. Servická
- 20dec
Vianoce už prichádzajú...
V ŠKD v 4. A sme zažili pravú predvianočnú atmosféru. Vyrobili sme si náš originálny rodinný adventný kalendár, v ktorom sme si na každý deň navrhli nápady na spoločné rodinné chvíle počas adventu. Netradičné cezmínové vianočné vence, ktoré sme vytvorili z farebného papiera nám zdobia našu triedu. A samozrejme k tomu patrí aj vianočné mestečko, ktoré sme spoločne navštívili a aj dobre nakúpili rôzne maličkosti pre radosť našich blízkych.
Milé deti, prajem Vám krásne Vianoce v kruhu svojich blízkych!
20. 12. 2023 Mgr. Mariana Šmátralová
9
- 20dec
PROJEKTY OBN 6.B
Pri príležitosti 60. výročia našej školy, ktoré škola oslavovala tento rok, žiaci vytvorili v rámci OBN veľmi pekné projekty. Téma MOJA ŠKOLA poskytla priestor pre vznik takýchto projektov. Na projektoch si žiaci dali záležať, spolužiakom priblížili históriu, logo, základné i súčasné informácie našej školy.
Pani učiteľka Pechová a žiaci 6.B triedy
- 20dec
Vianočné osemsmerovky na hodine SJ
Žiaci 6.A triedy sa na hodine SJ trošku zapotili a hľadali riešenie v dvoch osemsmerovkách. Boli rozdelení do skupín a úlohu musel splniť každý jeden člen v skupine. Týmto spôsobom boli vedení k spolupráci zábavnou a oddychovou formou. Osemsmerovky žiakov zaujali a usilovne pracovali. Víťazná skupina bola odmenená. So žiakmi sme nedávno preberali slovnú zásobu. Toto bol spôsob, kde si mohli overiť svoje schopnosti.
Touto cestou chcem pochváliť všetkých žiakov za ich super odvedenú prácu!
Pani učiteľka Pechová a žiaci 6.A triedy
1
- 20dec
Betlehem
Už niekoľko storočí patrí betlehem ako zobrazenie biblického príbehu o narodení Ježiša Krista k neodmysliteľným súčastiam Vianoc.
Názov sa odvodzuje od mesta Betlehem, kde sa podľa Nového zákona (Evanjelium podľa Matúša, Evanjelium podľa Lukáša) narodil v maštali Ježiš Kristus. Aj preto základ betlehemu tvorí dieťatko ležiace na slame v jasličkách, pri ktorom stoja či sedia jeho matka Panna Mária, sv. Jozef a dieťatko svojím dychom zohrievajú osol a vôl.
Postupne sa k výjavu pripájali ďalšie postavy, najprv Traja králi, ktorí sa prišli Ježišovi pokloniť a odovzdať mu dary.
Takýto betlehem vytvorili žiaci 9. A triedy na hodinách náboženstva a etickej výchove.
Teraz zdobí a robí radosť žiakom druhého stupňa.
Mgr. Jana Macáková, Mgr. Jana Košútová
- 20dec
Úspechy našich žiakov - 7. B
Tatiana Mazúchová zo 7.B sa stala víťazkou Slovenského pohára jednotlivcov, starších juniorov, juniorov, dorastencov a mladších dorastencov 2023 v kategórii kumite 12-13 rokov do 47 kg.
Toto víťazstvo získala v 2 kolách, ktoré sa uskutočnili v Myjave a v Prešove.
V obidvoch kolách sa umiestnila na 1.mieste.
Dňa 2.12.2023 si v Košiciach prevzala svoj víťazný pohár.
Gratulujeme!
Ing. Eva Kozmanová
- 20dec
Veselé Vianoce s BBC micro:bitmi
Takmer celý prvý polrok sme na krúžku Programko venovali programovaniu BBC micro:bitov.
Po krátkom opakovaní minuloročných základných programov sme prešli na komplikovanejšie a to na rádiovú komunikáciu, vďaka ktorej vedia aj micro:bity navzájom komunikovať pomocou rádiových frekvencií.
Keď už nám vzájomne micro:bity spolupracovali, pripojili sme k nim aj LED pásiky, ktoré sme sa naučili rozsvietiť a blikať.
Naša takmer polročná práca na krúžku Programko bola zavŕšená rozsvietením školského vianočného stromčeka 🎄 - na diaľku. Naprogramovali sme BBC micro:bity, aby po stlačení tlačidla A svietil LED pásik na žlto a po stlačení tlačidla B sa postupne rozsvecovali jednotlivé diódy červenou a zelenou farbou. Potrebovali sme aj nastaviť vypnutie LED pásikov a túto možnosť sme upravili do programu pri stlačení tlačidiel AB spolu. Frekvenciu rádia sme si všetci nastavili na číslo štedrého dňa – 24ku, preto sme mohli celý stromček rozsvietiť či rozblikať naraz vďaka jednému micro:bitu, ktorý sme naprogramovali ako vysielač.
Ako stromček svietil si pozrite na priloženom videu a fotkách. Ak si chcete program vyskúšať tak ako zvyčajne, prikladáme Vám na ukážku ten náš.
Prajeme Vám všetkým veselé Vianoce a šťastný nový rok 2024.
Mgr. Hana Kunovičová a žiaci zo záujmového útvaru Programko
- 19dec
Liga v malom futbale-U11- prvý turnaj
7Dňa 19.12.2023 sa uskutočnil Turnaj v malom futbale nitrianskych škôl-kategórie U11.Z našej školy nás reprezentovali chlapci- IV.A- Kiko, Leon,Viktor,zo IV.B- Matej,Filip,Marco, zo IV.C- Filip, Samko,Jakub a z V.B- Adam a Timotej.Chalani postupne zlepšovali svoje výkony.Tri zápasy sme prehrali a dva vyhrali, ale prehry boli tesné o jeden gól.Vyhrali sme so ZŠ sv.Marka- 5:0, so ZŠ Hôrka-3:1, prehrali sme so ZŠ kn.Pribinu 1:3, so ZŠ Tulipánová 1.2, a so ZŠ sv.Gorazda 2:3.Ďalšie kolá sa odohrajú na jar.
Mgr.N.Bobčeková
- 19dec
Vianočný príbeh
Šikovní žiaci z 5.C si pre Vás všetkých prichystali pekný príbeh o malom svätcovi.
Mgr. Macáková
- 18dec
Historicko-geografický deň 5. - Svätá zem ~ pravlasť 3 svetových náboženstiev
Posledný deň nášho tematického historicko-geografického cyklu sme sa preniesli do tisícky kilometrov vzdialeného exotického Orientu, na Blízky východ, ktorý je pravlasťou a Svätou zemou 3 veľkých svetových náboženstiev ~ židovstva, kresťanstva a islamu..
~ S našimi žiakmi sme si tak priblížili Izrael, krajinu ktorá bola už pred štyrmi tisícročiami biblickou zasľúbenou zemou vyvoleného židovského národa.. Venovali sme sa veľkým postavám Starého zákona a biblickým príbehom o patriarchoch Abrahámovi, Izákovi, Jakubovi, ale aj vodcovi židovského národa Mojžišovi, či veľkých kráľoch ako bol Dávid a múdry Šalamún.. A keďže sa nám blížia Vianoce, tak sme sa so žiakmi pozreli bližšie aj na udalosti spred 2000 rokov, keď sa v malom judejskom mestečku Betlehem narodil malý Ježiško, prorokmi predpovedaný Boží syn, Mesiáš a Vykupiteľ sveta..
~ Vďaka významným pamiatkam svätého mesta Jeruzalem sme si tak vedeli konkrétne, názorne a živo sprítomniť miesta, kde žil, chodil, pôsobil, učil a uzdravoval Ježiš Kristus, až po jeho umučenie, pochovanie a slávne zmŕtvychvstanie, ktoré nám okrem iného pripomína Chrám Božieho hrobu.. V Betleheme zas môžeme putovať do Baziliky narodenia, teda priamo k miestu, kde sa narodil malý Ježiško.. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že tu napokon aj vzniká kresťanstvo a sem už takmer dve tisícročia s vierou a nádejou putujú kresťania z celého sveta..
~ K Múru nárekov sa zas naprieč dejinami až do dnešných dní prichádzajú modliť Židia, oplakavajúc zničenie jeruzalemského chrámu Rimanmi v 1. storočí po Kr. Židia sa modlievajú v synagógach a tak sme si ukázali aj tú nitriansku synagógu, ktorá dnes slúži na koncerty, výstavy a spoločenské podujatia, ale kedysi bola riadnym židovským chrámom. V panoráme Jeruzalema sa jasné vyníma aj pozlátená kupola mešity Skalný dóm, ktorá je skvostom islamskej architektúry a tretím najdôležitejším miestom Islamu, ku ktorému zas putujú moslimovia z celého sveta..
~ Žiaci sa však mali možnosť dozvedieť, že blízky a stredný východ to však nie sú len veľké náboženstvá, ale aj región s tisícky rokov dlhou históriou, bohatý a pestrý na mnohé jazyky, národy, etniká, kultúry, zvyky a tradície.. Tak sme si so žiakmi priblížili aj Kurdov, ktorí nie sú Turci, Arabi, ani Peržania, ale národ bez vlastného štátu. Kurdi obývajú najmä územie dnešného Turecka, Sýrie, Iraku a Iránu a už celé stáročia bojujú za vznik vlastnej krajiny, ktorú im však nik nechce dať a v ich armáde, podobne ako v izraelskej, bojuje asi najviac žien na svete so všetkých armád sveta.. Pozreli sme sa na to aké postavenie v tejto spoločnosti majú muži a ženy, ako nosia vodcovia rodín na hlavách aj dnes kurdskú šatku "shemag", ktorú u nas poznáme pod názvom "arafatka", podľa bývalého palestínskeho prezidenta Jásira Arafáta, ktorý túto tradičnú pokrievku hlavy nosieval všade aj ako oficiálna hlava štátu..
Je dôležité, aby sme objavovali, spoznávali a uvedomovali si korene našej kultúry, histórie, náboženstiev, ale rovnako aj živej viery, našich zvykov a tradícií, ktoré si pripomíname z generácie na generáciu každý rok.. K tomu je potrebné viesť aj deti a mladú generáciu, pretože to všetko nás vedie k pravým hodnotám a slúži na formovanie našej identity, aby sme vedeli kto sme a kam aj v dnešnej - hoci modernej, sekulárnej a častokrát i materiálne zameranej - dobe a spoločnosti patríme.
Mgr. Martin Bogyo
Ochrana osobných údajov
Napíšte nám
komunikujem so serverom, počkajte, prosím