Základná škola
VOĽBY ČLENOV RADY ŠKOLY
28.05.2025 09:08
ZÁKLADNÁ ŠKOLA KRÁĽA SVÄTOPLUKA, Dražovská 6, Nitra
Výsledky z volieb členov Rady školy za rodičov
Dátum konania volieb: 26. – 27. 05.2025
Miesto konania volieb: ZŠ Kráľa Svätopluka, Dražovská 6, Nitra
Zvolení členovia Rady školy za rodičov:- 1. Mgr. Martin Hubinský
- 2. PhDr. Katarína Kompasová, PhD.
- 3. Mgr. Eva Huslicová
- 4. Peter Asztalos
Zvoleným rodičom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v ich činnosti v prospech našich žiakov a celej školy.
Novinky
Zistite, čo je nové na našej škole- 06feb
Zdravie na tanieri v 7.A a 7.B
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda.
Tejto problematike sa venovali aj žiaci 7.A a 7.B triedy.
Väčšina ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Toto všetko si uvedomujú aj žiaci - a preto si na hodinu biológie pripravili rôzne chutné nátierky. Nezabudli ani na ovocné šaláty, či na domácu detskú výživu. Každý žiak si svoj zdravý výrobok aj odprezentoval, poprípade ponúkol skvelý recept. Šikovní kuchári si svoje kulinárske špeciality samozrejme aj s chuťou zjedli.
Život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť a venovať zdravej strave náležitú pozornosť.
E. Kozmanová
- 06feb
Svätoplukovo kráľovstvo ožíva - školské kolo
Máme tu druhý rok od vyhlásenia súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva našou školou. Za výtvarnú časť sa do tvorby zapojili všetci žiaci druhého stupňa na hodinách výtvarnej výchovy. Do 14. ročníka celoslovenského kola v 2. kategórii postupujú žiaci – trieda 5.B: Adelka, trieda 6.A: Lea, Tomáš, trieda 6.B: Adam, trieda 7.A: Maksym. V 3. kategórii postupuje Nikola z 9.A triedy. Postupujúcim srdečne blahoželám a držím palce pri vyhodnotení záverečného kola. Majte aj naďalej kreatívne nápady, šikovné ruky a chuť tvoriť.
Mgr. Jana Chlebcová
27
- 05feb
Buď Englishstar a vyhraj
Mili žiaci a rodičia, tak ako aj minulý školský rok aj tento rok nás opäť čaká medzinárodná súťaž v anglickom jazyku Englishstar. Bude sa konať jubilejný 10.ročník. Súťaže sa môžu zúčastniť žiaci od 1.ročníka až do 9.ročníka. Prihlásiť sa môžete do 4.4.2023 u svojich učiteľov anglickeho jazyka. Štartovné je 6,50€. Súťaž sa na našej škole a na celkom Slovensku uskutoční 27.4.2023. Žiaci budú pisat test každý vo svojej kategórii. Úspešní žiaci (100%) po vyhodnotení súťaže získajú diplom a cenu od organizátora súťaže. Ostatní žiaci (teda ak bude ich výsledok pod 100%), získajú diplom a tiež malú drobnosť. Každý žiak bude zaradený do zlosovania o hodnotné ceny. Minulý rok sa nášmu žiakovi podarilo vyhrať mobilný telefon. A ako celá škola súťažíme o novú tlačiareň. Povzbudzujeme Vás mili žiaci k účasti na tejto súťaži,aby ste si otestovali svoje vedomosti a zistili,že pre nás učiteľov anglického jazyka už Englishstar ste všetci do jedného ;-) Viac info na priloženom plagáte alebo u svojich učiteľov anglického jazyka ;-) Pekný zvyšok nedele prajeme ;-)
- 03feb
„Prednes v anglickom jazyku“
Termín konania školského kola: 15.02.2023 /streda / - anglický jazyk o 8,00 hod.
Miesto konania: Školská jedáleň
1. Kategórie súťaže:
POÉZIA
I. kategória: žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ
II. kategória: žiaci 5. – 7. ročníka ZŠ
III. kategória: žiaci 8. – 9. ročníka ZŠ
PRÓZA
I. kategória: žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ
II. kategória: žiaci 5. – 7. ročníka ZŠ
III. kategória: žiaci 8. – 9. ročníka ZŠ
2. Podmienky súťaže:
Súťažiaci prednesie text vo vybranom jazyku - jedna ukážka. Súťažiaci si môže vybrať prednes poézie alebo prózy.
Trvanie prednesu:
Všetky kategórie: 2 - 3 minúty
Tešíme sa na váš prednes.
Vaši angličtinári :)
- 02feb
Návšteva interaktívnej výstavy-Poznávaj sa
24Dňa 2.2.2023 sa triedy II.A a IV.A zúčastnili interaktívnej výstavy v OC Promenáda s názvom- SPOZNÁVAJ SA.
Žiaci mohli vyskúšať svoje zmysly- sluch, čuch, videli sa cez termokameru,mohli poznávať svoje orgány, kde sú v tele uložené, zmerali si silu tlaku do páky, preverili si svoju výdrž na hrazde.Najviac ich upútalo miesto, kde sa ocitli vo virtuálnej realite.Výstavka bola pre žiakov zábavná, ale hlavne poučná a zážitková.
Tr.uč.N.Bobčeková, B.Nováková,S.Lorincová
- 01feb
Projekty v V.B
Žiaci V.B triedy usilovne pracovali na tvorbe projektov. Ich úlohou bolo vytvoriť vlastný plagát. Vznikli veľmi pekné a kreatívne plagáty, ktoré následne v triede odprezentovali.
Tr. uč. D. Pechová
2
- 01feb
VALENTÍNSKA POŠTA
Milí žiaci !! Aj tento rok budete mať možnosť potešiť všetkých, ktorých máte radi milým odkazom. Svoje valentínky vhoďte do pripravených schránok, ktoré budú umiestnené na dolnej chodbe v pavilóne A aj v pavilóne B. Nezabudnite uviesť meno a triedu adresáta, aby sa váš odkaz dostal do správnych rúk. Svoje pozdravy môžete vhadzovať do piatku 10.2.2023 V deň sv. Valentína ich budú žiačky roznášať určeným adresátom.
Tešíme sa na vaše pozdravy a možno aj zaľúbené úsmevy.
pani učiteľka Jakubíková
- 01feb
Tvorba digitálnych menoviek
Klasický procesor poznáme z počítačov – je „mozgom“ každého počítača, keďže všetky výpočty sa dejú práve v ňom. K nemu je potom pripojená pamäť, displej, klávesnica a rôzne iné komponenty.
Mikroprocesor je veľmi podobný klasickému procesoru, až na jeden rozdiel – je oveľa menší, preto nie je ani taký výkonný, čo nám väčšinou ale nevadí. Využíva sa napríklad:
- v práčke, kde ovláda čerpanie vody a motor,
- vo výťahu, kde zisťuje, aké tlačidlá stlačíme a podľa toho posiela výťah na jednotlivé poschodia, kde otvára a zatvára dvere,
- v smart hodinkách, kde zobrazuje na displeji jednotlivé aplikácie.
Takýto mikroprocesor sa nachádza aj v BBC micro:bite, čo je vlastne programovateľný mikropočítač, s ktorým pracujeme na hodinách informatiky a ku ktorému existuje obrovské množstvo doplnkov ako sú senzory, motory, svetelné či zvukové doplnky či kompletné sady.
Po zoznamovacej lekcii, kde žiaci zistili, ako BBC micro:bit funguje a čo všetko sa na ňom samotnom nachádza sme si spoločne naprogramovali digitálne menovky aj s rôznymi obrázkami, ktoré sa môžu na jeho displeji meniť.
4Mgr. Hana Kunovičová
- 30jan
Australia day
Dňa 26.1. Sa slávi vo svete tzv. Australia day. Aj my na hodine anglického jazyka sme si pripomenuli Austráliu prostredníctvom prezentácie a zisťovaním zaujímavých informácií. Medzi také nové vedomosti pre nás patrí,že celý názov Austrálie je "The Commonwealth of Australia". Hlavou štátu je kráľ Karol III. Najviac nás zaujímali pôvodní obyvatelia tzv. Aborigénci,ktorí žijú v Austrálii už takmer 42000 rokov. So žiakmi sme skonštatovali,že by sme Austráliu radi raz všetci navštívili. Novozískané vedomosti sme vo dvojiciach pretavili do krásnych projektov.
žiaci zo 6.B a p.uč. Štrbíková15
- 27jan
Ako sa darilo v 1.polroku v ŠKD námorníkom z 1.A
Smelí námorníci:
„ Náš všedný deň začína obedom. Potom relaxujeme a hráme sa rôzne kolektívne aj individuálne hry v areáli školy. Medzi 1400-1430 hod. olovrantujeme. Následne si robíme domáce úlohy.
V závere sa venujeme tvorivej činnosti:
- Vyrábame obrázky a dekorácie, ktorými skrášľujeme priestory školy.
- Spoločne hovoríme o projektoch a vypracovávame ich.
- Chováme slimáka Zeusa.
- Čítame z kníh.
- Nacvičujeme, chystáme prekvapenia a darčeky.
- Učíme sa nové hry.
- Komunikujeme.“
10ŠKD, 27.1.2023, Bc. Žáková
- 26jan
Olympiáda v anglickom jazyku - okresné kolo
Dňa 19. januára 2023 sa konalo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci. V oboch kategóriách si merali vedomosti s ďalšími štyridsiatimi rovesníkmi.
Gabriel Furka sa v okresnom kole v kategórii 1A umiestnil na krásnom 3. mieste a Timotej Pavolko bol tiež úspešným riešiteľom olympiády kategórie 1B.
Obom žiakom srdečne gratulujeme a máme z nich veľkú radosť.
Mgr. Sviteková, Mgr. Šimková, PhD
- 26jan
Medzinárodný deň bez internetu | 29.januára
Pre moderného človeka je ťažké predstaviť si svoj život bez internetu. Používame ho každý deň na hľadanie informácií, komunikáciu a zábavu. World Wide Web nepochybne zjednodušil život, no napadlo vám niekedy, že sa naň príliš spoliehate a nahrádzate komunikáciu v reálnom živote virtuálnou? Tvorcovia Medzinárodného dňa bez internetu navrhujú, aby ste poslednú januárovú nedeľu strávili bez používania internetu.
Preto sa odporúča, aby ste si aspoň raz do roka dopriali akýsi „digitálny detox“, aby ste si oddýchli od internetu a zistili, či ho potrebujete tak, ako si myslíte.
Práve preto školský parlament pripravil pre druhý stupeň výzvu - ukážte nám, ako trávite túto nedeľu bez internetu. Vytvorte projekt/prezentáciu, v ktorom nám ukážete a popíšete, ako ste strávili deň bez internetu. 5 najzaujímavejších ukážok získa ešte zaujímavejšiu cenu, ktorá vám spríjemní voľný čas bez internetu.
Tešíme sa na vaše projekty, ktoré môžete priniesť alebo poslať v správe cez EduPage p. uč. Štrbíkovej alebo Kunovičovej do štvrtku 2.2.2023.
- 26jan
Hviezdoslavov Kubín 2023 - školské kolo
Hviezdoslavov Kubín 69. ročník celoštátnej postupovej súťaže
Hviezdoslavov Kubín 69. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy patrí k našim tradičným školským súťažiam. Súťaž sa koná v prednese slovenskej a svetovej básnickej a prozaickej literatúry v slovenskom jazyku. Dňa 25.1.2023 sa uskutočnilo školské kolo. Zúčastnili sa ho najlepší recitátori triednych kôl. Recitátori svojimi vyrovnanými výkonmi vytvorili krásnu atmosféru a porota mala naozaj ťažké rozhodovanie.
Úspešným recitátorom srdečne gratulujeme, dávame knižné odmeny a veríme, že sa v budúcnosti opäť stretneme na recitačnej súťaži.
Žiaci, ktorí sa umiestnili na prvom mieste v poézii a v próze budú našu školu reprezentovať na obvodnom kole HK v KOS Nitra.
Porota:
Mgr.Lenka Štefanková, Mgr.Anna Lahučká, Mgr.Gabriela Bučeková
Umiestnenie žiakov:
I. kategória
poézia : próza:
1. miesto Ela Kleinová 1. miesto Marianna Šmidáková (2.B)
2. miesto Filip Kostrusz (3.B)
2. miesto Olívia Kráľová (3.B)
Nina Muziková(4.C)
3. miesto Hanka Urminská (3.A)
Mia Gregušová (3.C)
II. kategória
poézia: próza:
1. miesto Jakub Richter (5.A)
1. miesto Agáta Kurucová (5.A)
2. miesto Lea Lauková (6.B)
2. miesto Michal Valíček (6.B) 3.miesto Karol Janovič (5.A)
III. kategória
poézia: próza:
1.miesto Nina Šmátralová
2.miesto Viktória Liptayová (9.A)
3.miesto Zian Zaujec (9.A)
- 25jan
Slávnostná imatrikulácia
Naši smelí námorníci z 1.A triedy mali 19.1.2023 slávnosť imatrikulácie. Pozvaní boli rodičia prvákov a pani riaditeľka, ktorá deti privítala a zaželala im veľa zdaru v plavbe za poznaním. Deti si pripravili program v ktorom si zahrali, zatancovali a zaspievali. Na záver zložili imatrikulačný sľub a stali sa hrdými žiakmi našej školy.
Toto milé podujatie sa uskutočnilo aj vďaka podpore a pomoci p. učiteľky Lenky a p. asistentky Mišky.
Veľké ďakujem patrí rodičom prvákov, ktorí zabezpečili občerstvenie a pomohli po slávnosti upratať priestory ŠJ.
1Dňa 19.1.2023; Bc. Žáková, Mgr. Štefanková, Mgr. Macháliková
- 25jan
Poďte súťažiť v informatike
Milí fanúšikovia informatiky,
prišli nám do školy informácie o dvoch zaujímavých informatických súťažiach.
Prvú s názvom Junior Internet 2023 vyhlasuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Je určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, kreatívne písanie textov, tvorbu blogov alebo vlogov, tvorbu vzdelávacích online projektov. Prihlásiť sa môžete individuálne alebo v tíme v maximálnom zložení troch autorov. Prihlasovanie je spustené do 15. 3. 2023 a súťažné kategórie sú:
- JuniorWEB – webové stránky,
- JuniorDESIGN – digitálne grafické práce a digitálny dizajn
- JuniorBLOG – blogy a vlogy, ale aj obsah na sociálnych sieťach,
- JuniorAPP – mobilné aplikácie,
- JuniorLEARN – weby a aplikácie využiteľné vo vzdelávaní,
- JuniorTEXT – texty na vyhlásenú tému: Ako prežijem túto dobu? v rozsahu minimálne 1000 znakov.
Druhá súťaž je už 20. ročník Dňa bezpečného internetu 2023 a zameriava sa na bezpečnosť digitálneho prostredia. Organizuje ho sieť centier bezpečného internetu Insafe, ktoré sa spolu s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch a digiQ – Digitálnou inteligenciou chcú detí spýtať:
Čo pre Vás/Teba znamená lepší a bezpečnejší internet?
Ako si predstavujete online svet, kde sa nemusíte cítiť ničím ohrození? Čo by ste potrebovali zmeniť/pridať/zrušiť, aby bol online svet pre Vás lepším a bezpečnejším miestom? Odpovedať na túto otázku môžu deti ako kolektívy formou ľubovoľného umeleckého vyjadrenia v období 7. 2. 2023 – 17. 2. 2023 napríklad:
- Grafickým stvárnením – kresby, postery, komiksy, animovaný film, ...
- Pohybovým stvárnením – pantomíma, divadelná scénka, tanček, choreografia, ...
- Verbálnym stvárnením – spoločne prednesené literárne dielo, esej, pieseň, rap, ...
Ak Vás niektorá súťaž a konkrétna kategória zaujala, neváhajte kontaktovať svoju vyučujúcu informatiky, ukážte všetkým čo Vás baví a zúročte svoju záľubu.
Mgr. Hana Kunovičová
- 24jan
Afrika - chudobná, aj bohatá?...
So žiakmi VI.A a VI.B triedy na geografii práve preberáme Hospodárstvo Afriky. Väčšina z nás - ľudí vyspelého sveta vníma Afriku z hospodárskeho hľadiska častokrát iba ako vyslovene chudobnú, či ako jeden z najchudobnejších regiónov sveta s množstvom problémov, s ktorými tamojšie obyvateľstvo dennodenne zápasí, ako sú bieda, hladomor, nebezpečné choroby, vysoká úmrtnosť, vojny a nepokoje, ale aj zaostalosť, vysoká nezamestnanosť, negramotnosť a ďalšie existenčné problémy afrického ľudu.. Panuje však v Afrike naozaj všade len chudoba alebo sa nájdu aj regióny, či štáty, ktoré sú na tom z hospodárskeho hľadiska lepšie, či dokonca ich možno označiť za bohaté?...
Na túto otázku sme si skúsili odpovedať s našimi šiestakmi práve na hodine geografie.. Aby sme však lepšie porozumeli tejto zaujímavej problematike a uvedomili si čo všetko vplýva na hospodársku situáciu Afriky, žiaci dostali za úlohu samostatnú prácu s Geografickým atlasom a podľa jednotlivých tematických máp mali vyčítať hospodársku vyspelosť jednotlivých štátov Afriky... Okrem iného zistili, že v Afrike sa ťažia významné nerastné suroviny i drahé kovy ako zlato a striebro, či vzácne diamanty v Juhoafrickej republike - skutočne bohatý africký štát.. Ako žiaci sami vyzistili, tak napr. na Sahare v Alžírsku a Líbyi sa zase ťaží ropa - čierne zlato a zemný plyn, ktoré sú nenahraditeľnými energetickými surovinami po celom svete.. Hoci tieto púštne krajiny na jednej strane vnímame skôr ako neznáme a málo rozvinuté, kde by sme sa na dovolenku k moru nevybrali, z pohľadu zásob a ťažby ropy a zem. plynu patria k hospodársky najvyspelejším v celej Afrike... Z mapiek taktiež vyčítali, že ostatné krajiny západnej, strednej a východnej Afriky patria naopak k tým najchudobnejším - pretože im okrem iného chýbajú prírodné zdroje, ktoré by mohli predávať do sveta a na ktorých by mohli zarábať...
Svoje zistenia si žiaci zároveň mali za úlohu zapísať do zošitov a následne sme mohli spoločne diskutovať a vysvetliť si dôležité súvislosti, ktoré stoja za veľkými rozdielmi - prečo sú niektoré krajiny Afriky bohaté a iné chudobné - svoje zohráva goegrafická poloha, prírodné a podnebné pomery, ale aj dlhá nadvláda európskych veľmocí, ktoré prírodné i ľudské zdroje Afriky vždy iba využívali vo svoj prospech, ale nikdy nemali záujem o jej vlastný rozvoj... Aj preto sú africké štáty dodnes súčasťou rozvojového sveta, na rozdiel od rozvinutého sveta vyspelých štátov Európy a Severnej Ameriky. Opäť sme si tentokrát na príklade hospodárskej vyspelosti Afriky prepojili vzájomné vzťahy medzi geografiou a históriou... Aj toto je vhodná cesta k poznávaniu, prepájaniu súvislostí a rozvoju kritického myslenia u našej mladej generácie.
Mgr. Martin Bogyo
- 23jan
Čítame a prezentujeme o našej histórii
S našimi piatakmi sme na hodinách dejepisu preberali tému Kde sme bývali v minulosti a kde bývame v súčasnosti... Spoločne sme si predošlú hodinu priblížili napr. ako vznikali v minulosti hradiská, hrady, kde žili naši predkovia, či ako sa formovali dediny, mestá naprieč stáročiami, častokrát až do podoby súčasných moderných veľkomiest. Pri téme Ako si človek zakladal rodinu... sme sa zase so žiakmi venovali vzniku a formovaniu rodinných vzťahov v dejinách i významu rodiny, ktorá je najdôležitejšou súčasťou života každého z nás.
Ďalšiu hodinu dejepisu pracovali aj žiaci samostatne a pomocou vybraných textov - "Nitra, milá Nitra", Slovenské hrady a kaštiele a Slovenskí šľachtici si vo dvojiciach i menších skupinkách cibrili čítanie s porozumením a následne to čo sa dočítali mali za úlohu aj pekne odprezentovať pred svojimi spolužiakmi.. Dozvedeli sme sa o tom ako si naši predkovia v stredoveku stavali hradiská a neskôr hrady na vysokých kopcoch, ako vznikalo naše najstaršie mesto pod Zoborom Nitra, prezývaná aj "staroslávna Nitrava" a "matka slovenských miest". Ďalší žiaci odprezentovali ako už od čias Veľkej Moravy vznikala urodzená vrstva spoločnosti - šľachta, keď si naši veľkomoravskí a neskôr uhorskí panovníci vyberali za vernosť a zásluhy mužov, ktorí im pomáhali vládnuť a ochraňovať krajinu.. Hovorili sme si o významných slovanských veľmožoch Huntovi a Poznanovi, ako si niektorí synovia Poznanovcov vzali za manželky dcéry Huntovcov a tak založili aj najstarší šľachtický Rod Hunt-Poznanovcov.. Podobne vznikali aj ďalšie šľachtické rody na našom území..
Keďže chceme nielen nadobúdať nové vedomosti, ale si aj zdokonaľovať svoje zručnosti, popri týchto zaujímavostiach zo života našich predkov v minulosti sme si precvičili čítanie s porozumením a slovný prejav pred obecenstvom. Poučným a pre žiakov pútavým spôsobom formou príbehov sme si zároveň prepájili súvislosti a medzipredmetové vzťahy dejepisu s geografiou a aj so slovenským jazykom a literatúrou...
Mgr. Martin Bogyo
- 23jan
My favourite subject - projekty v 4. A
Dnešná hodina anglického jazyka sa niesla trošku v inom duchu ako zvyčajne. Deti má netrpezlivo čakali a zvierali v rukách svoje projekty. Zadanie bolo- Môj obľúbený predmet alebo miestnosť v škole. Vznikli naozaj krásne a milé projekty a veľa som sa od deti dozvedela,čo majú radi,čo sa radi učia a čo sa im na našej škole páči. Veľmi si dali záležať,ale veď posúďte podľa fotiek sami :-) Projekty boli prezentované samozrejme v angličtine :-)
p.uč.Štrbíková a šikovníci zo 4.A
3
- 23jan
Biblická olympiáda - školské kolo
Tohtoročná biblická olympiáda sa nesie v spoločnej téme odvaha a dôvera v Boha.
2Aj naši odvážni žiaci dnes súťažili v školskom kole biblickej olympiády, na ktorú sa od začiatku roka pripravovali. Museli prečítať starozákonné knihy Nehemiáš, Judita a Ester a novozákonnú knihu 1.Petrov list. Školské kolo malo 5 úloh, ktoré museli vypracovať v časovom limite. Samostatná úloha bola aj práca so sv. Písmom. Víťazmi sa stali dvaja žiaci zo 6.A a jedna žiačka zo 7.A, ktorí budú reprezentovať našu školu ako družstvo v dekanátnom (okresnom) kole v marci. Ďakujem všetkým zapojeným za chuť a čas, ktorí venovali sv. Písmu aj p.uč.Štrbíkovej za spoluprácu pri hodnotení. Majte odvahu a dôverujte Bohu.
Mgr. Macáková
- 22jan
Výtvarná výchova v 3.A
O tom, že žiaci 3.A triedy majú veľmi radi výtvarnú výchovu, svedčia aj tieto pekné práce. Vtáky na drôte na zaujímavom pozadí sa šikovným treriakom naozaj vydarili.
tr. uč. Z. Olšanská
7
Ochrana osobných údajov
Napíšte nám
komunikujem so serverom, počkajte, prosím