• Hana Kunovičová

Pondelok 29. 4. 2024

• BBC micro:bit | Vianočný stromček

• Veselé Vianoce s BBC micro:bitmi

Takmer celý prvý polrok sme venovali programovaniu BBC micro:bitov.

Po krátkom opakovaní minuloročných základných programov sme prešli na komplikovanejšie a to na rádiovú komunikáciu, vďaka ktorej vedia aj micro:bity navzájom komunikovať pomocou rádiových frekvencií.

Keď už nám vzájomne micro:bity spolupracovali, pripojili sme k nim aj LED pásiky, ktoré sme sa naučili rozsvietiť a blikať.

Naša takmer polročná práca na krúžku Programko bola zavŕšená rozsvietením školského vianočného stromčeka - na diaľku. Naprogramovali sme BBC micro:bity, aby po stlačení tlačidla A svietil LED pásik na žlto a po stlačení tlačidla B sa postupne rozsvecovali jednotlivé diódy červenou zelenou farbou. Potrebovali sme aj nastaviť vypnutie LED pásikov a túto možnosť sme upravili do programu pri stlačení tlačidiel AB spolu. Frekvenciu rádia sme si všetci nastavili na číslo štedrého dňa – 24ku, preto sme mohli celý stromček rozsvietiť či rozblikať naraz vďaka jednému micro:bitu, ktorý sme naprogramovali ako vysielač.

Ako stromček svietil si pozrite na priloženom videu a fotkách. Ak si chcete program vyskúšať tak ako zvyčajne, prikladáme Vám na ukážku ten náš: progmam rozsvietenia vianočného stromčeka

Prajeme Vám všetkým veselé Vianoce a šťastný nový rok 2024.

Mgr. Hana Kunovičová a žiaci zo záujmového útvaru Programko