• Zvyšovanie kvality vzdelávania

• Moderné e-testovanie i na našej škole.

• Národný projekt Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania začal fungovať v roku 2013 a od vtedy na projekte spolupracuje viac ako 1651 základných a stredných škôl spolu s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).

Veľmi dôležitou témou v súčasnosti je využívanie digitálnych technológii v školstve. Digitálne zručnosti sú v súčasnosti tak dôležité ako schopnosť čítať, písať alebo počítať. EK odporúča členským krajinám, aby uplatňovali integrovaný prístup – to znamená nielen investície do infraštruktúry, ale aj do vzdelávania učiteľov, odmeňovanie učiteľov, ktorí používajú IT priamo vo vyučovacom procese, každá škola by mala mať IT koordinátora.

Oceňujeme cieľ projektu – prispieť k zlepšeniu čitateľskej, matematickej, prírodovednej, finančnej a štatistickej gramotnosti žiakov. Ide o zručnosti, ktoré by našim žiakom mali pomôcť v budúcnosti lepšie využiť svoj potenciál na trhu práce.

Veľký dôraz NÚCEM kladie na kvalitnú prípravu budúcich autorov testových úloh. Výsledkami projektu bude databáza pôvodných cca 30 tisíc úloh a 150 testov zo všeobecnovzdelávacích predmetov a vytvorenie podmienok pre postupné zapojenie sa škôl do elektronického testovania.

Hlavnými aktivitami projektu sú:

Vytváranie úloh a testov pre novú elektronickú databázu NÚCEM (tieto testy a úlohy budú pre širší rozsah vyučovacích predmetov a vzdelávacích oblastí a pre rôzne úrovne náročnosti. Nová databáza NÚCEM = testy a úlohy pre učiteľov, školy a národné merania t.j. Testovanie 9 a Maturita).

Hlavné ciele:

• Zvýšenie kvality vzdelávania prostredníctvom elektronického testovania.
            • Zapojenie učiteľov do tvorby testov a úloh pod gesciou NÚCEM.
            • Vytvorenie databáz testov a úloh – približne 30.000 úloh zo všeobecno-vzdelávacích predmetov a približne 130 testov zo vzdelávacích oblastí a kľúčových kompetencií.
            • Moderné a softvérovo bezpečné spracovanie a vyhodnotenie testov a úloh.
            • Zefektívnenie a urýchlenie porovnávania dosiahnutých výsledkov v predmetoch z oblastí vzdelávania pre učiteľa, školy, NÚCEM, MŠVVaŠ SR.

Druhy testovaní:

• Školské testovania koordinované s NÚCEM v čase dohodnutom so školou.
            • Na vybraných školách certifikačné elektronické testovania (Maturita on-line, Testovanie 9 on-line).
            • Učiteľské testovania, kde si učitelia sami prispôsobia a využijú už hotové testy pre svoje potreby.

Prínos pre školy:

• Moderný spôsob testovania a odborné vyškolenie personálu školy.
            • Podpora autoevalvácie školy.
            • Zvýšenie prestíže školy.
            • Bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze testov a úloh.

Prínos pre pedagóga:

• Možnosť tvorivo sa podieľať na príprave elektronických testov a úloh.
            • Bezplatný prístup k rozsiahlej elektronickej databáze testov a úloh.
            • Moderný, rýchly a softvérovo bezpečný spôsob hodnotenia žiakov.
            • Jednoznačnosť a zrozumiteľnosť žiakmi písaného textu.

Prínos pre žiaka:

• Rýchla objektívna spätná väzba pri preverovaní vedomostí.
            • Atraktívnejšia forma hodnotenia.
            • Príprava na Testovanie-5,9

Mgr. Jana Chlebcová