• Hovorme o jedle 2021

          • Projekt Hovorme o jedle prináša diskusiu o zdravej strave, kompostovaní kuchynského odpadu, ale aj o sezónnom ovocí a zelenine. Do projketu sa zapojili žiaci prvého aj druhého stupňa. 

            Krásne projekty vznikli na výtvarnej výchove na prvom stupni s pani učiteľkami Bobčekovou, Bučekovou, Štefankovou, Pokoraczkou, Košíkovou a Zajačkovou.  

            Témy: Mlieko a mliečne výrobky, ale aj Cukry, tuky a soľ sme skúmali z chemického hľadiska a so žiakmi sme spravili pár zaujímavých pokusov. 

            So žiakmi IX.A triedy sme sa porozprávali o zložkách potravy, čo získavme tým, že konzumujeme rôzne potraviny a čo najčastejšie konzumujú. Následne sme dokazovali škrob v rôznych potravinách, dôkaz glukózy v cukroch, dôkaz farbív v cukríkoch, skúšali rozpustnosť tukov vo vode a organických rozpúšťadlách a v neposlednom rade sme dokázali tuky v orechoch.  

            Žiaci VII.A triedy potrápili svoje myslenie pri vytváraní domina, ktoré bolo venované zdravej strave a takisto pri zatrieďovaní potravín v potravinovej pyramíde. 

            Experimenty s mliekom si vyskúšali žiaci VII.A triedy. Žiaci  si vytvorili tajné písmo, mliečny kolotoč a zistili zaujímavé fakty o mlieku a zrážaní bielkovín. 

            Zaujimavé prepojenie viacerých predmetov sme našli práve v téme Chlieb, obilie a pečivo. V rámci tejto témy sme pracovali  v triede II.C, kde sme sa so žiakmi na hodine angličtiny rozprávali o príprave chlebíka, z čoho sa vyrába, kto ho pripravuje a akú cestu prejde, kým sa dostane k nám na stôl. Spojili sme tak zaujímavú tému spolu s cudzím jazykom, na ktorej si žiaci doplnili slovnú zásobu. Hodina bola doplnená prezentáciou a záverečnou tvorivou aktivitou, v ktorej žiaci vyfarbovali obrázky týkajúce sa témy. 

            V triede VI.A sme na hodine fyziky prepojili tému prípravy chlebíka s prípravou plynov. Pýtate sa prečo? Vysvetlenie je jednoduché. 

            Kvasnice sa do cesta pridávajú preto, lebo pri svojom metabolizme produkujú oxid uhličitý. Oxid uhličitý je jeden z plynov, ktorý sme na hodine fyziky vyrábali.  Bublinky tohto plynu robia cesto ľahším a mäkším. Cesto pri tomto procese zväčšuje svoj objem. Odkiaľ sa, ale CO2 berie? Vzniká pri trávení potravy kvasnicami. Kvasnice majú najradšej cukor, konkrétne glukózu. Gazdinky si pri pečení najskôr pripravujú kvások. Kvasnice rozpustia v troške vody alebo mlieka a pridajú cukor, na ktorom sa kvasnice kŕmia. U nás bežný repný cukor obsahuje hlavne sacharózu, ale kvasnice sú vyzbrojené enzýmami, ktoré dokážu cukry rozštiepiť a premeniť na glukózu. Chemické reakcie pri trávení cukru v kvasniciach sú zložité, ale konečnými produktmi rozkladu sú etanol a oxid uhličitý.

            Práve týmto pokusom sme prepojili tému z fyziky s prípravou chlebíka. Vznik plynu sme zachytili v balóniku, ktorý sme pripevnili ku sklenenej fľaštičke. 

            Posledným predmetom bol dejepis. Pan účiteľ Mgr. Martin Bogyo si pripravil na hodinu dejepisu v 6. ročníku "rekvizity" v podobe obilia, pšenice, jačmeňa, kukurice či zrna. Týmto spôsobom žiakom priblížil z čoho sa vyrába chlieb a aké bolo stravovanie v praveku, hodina sa niesla v duchu Pravekej kuchyne alebo Hovorme o jedle v praveku. 

            Problematiku kompostovania kuchynského odpadu sme riešili so žiakmi zo VII.B triedy. Na začiatku hodiny sme spoločne vytvorili pojmovú mapu, pri ktorej sme naštartovali svoje mozgy. Pokračovali sme krátkym náučným videom a nasledovala prezentácia, v ktorej sme si objasnili základné pojmy (bioodpad, kompostér a iné), naučili sme sa základné postupy, ktoré treba dodržiavať pri správnom kompostovaní, ale najmä dôvody prečo je KOMPOSTOVANIE také dôležité. Žiaci výborne ovládali základy kompostovania, vedeli vymenovať materiály, ktoré možno kompostovať a prečo. Po prezentácii žiaci vytvárali plagáty, v ktorých uplatnili nové nadobudnuté vedomosti :)  

            Ďakujeme za spoluprácu všetkým učiteľom aj žiakom.