• Kybernetická bezpečnosť

     • Ako sa správať na internete? - tipy pre deti a teenagerov

     • Pravidlá pre bezpečné používanie internetu:

      1. Rešpektuj ostatných užívateľov na internete.
      2. Nastav si silné heslo a chráň ho. Heslá k rôznym účtom by sa nemali opakovať. Mali by obsahovať náhodnú kombináciu písmen a čísel, ktoré sú ťažko odhaliteľné. Heslo by malo obsahovať minimálne jednu číslicu, jedno veľké písmeno, jeden špeciálny znak a jeho dĺžka by mala byť minimálne 8 znakov.
      3. Dávaj pozor, čo o sebe zverejníš na internete a zabezpeč si svoje účty. Na sociálnych sieťach o sebe zverejňujeme mnoho osobných informácií, preto je dôležité nastaviť si, ktoré z nich sprístupníš iným ľuďom.
      4. Zoznám sa s pravidlami na sociálnych sieťach, diskusných fórach či četoch. Vďaka tomu budeš vedieť, čo si ostatní užívatelia môžu k tebe dovoliť, prípadne ako sa brániť voči nevhodnému správaniu a na koho sa s problémami obrátiť.
      5. Zváž si odosielanie citlivých údajov, predovšetkým tých, ktoré sa týkajú teba, tvojej rodiny alebo známych.
      6. Nereaguj na podozrivé odkazy a správy. Nikdy nevieme, aké sú úmysly užívateľa sediaceho na opačnej strane.
      7. Zváž si obsah, ktorý chceš zdieľať. Niečo, čo ty chápeš ako vtip alebo srandu, môže druhý pochopiť ako urážku alebo poníženie.
      8. Nekomunikuj s ľuďmi, ktorých nepoznáš a nebuď príliš dôverčivý. Štatistiky ukazujú, že väčšina užívateľov vo virtuálnom prostredí nehovorí pravdu. Maj to na pamäti, ak sa chceš vyhnúť napr. manipuláciám, ktorými sa od teba iní užívatelia snažia získať osobné údaje alebo iné citlivé materiály.

       

      Spracovala: Mgr. Veronika Rumančíková, šk. psychológ; Mgr. Gabriela Peštová, zástupkyňa RŠ